Maďarsko: Poslanci schválili novelu súvisiacu s úpravou ústavy na podnet EK

Budapešť 23. septembra (TASR) – Poslanci maďarského parlamentu schválili dnes v Budapešti návrh novely Zákona o ekonomickej stabilite, súvisiacej s piatou novelou ústavy, informovala agentúra MTI. Zmenu si vyžiadala Európska komisia, ktorá v štvrtej novele základného zákona vyčítala ustanovenie, podľa ktorého má maďarská vláda možnosti zavedenia dodatočnej dane, keby Maďarsko muselo v prípade rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, prípadne iného medzinárodného súdu platiť pokutu.

Za novelu Zákona o ekonomickej stabilite hlasovalo 249 poslancov, 90 bolo proti a jeden sa zdržal hlasovania. Podľa novely kým štátny dlh prekračuje 50 percent hrubého domáceho produktu, v prípade mimoriadnych priamych výdavkov štátu je vláda splnomocnená vykonať určité opatrenia.

Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi 7. júna vyhlásil, že v zmysle výhrad EK vláda navrhne vyňatie sporného ustanovenia z ústavy. Ako povedal, namiesto neho zakomponuje kabinet nariadenie do právnej normy o ekonomickej stabilite, podľa ktorého vláda v prípade neočakávaných finančných výdavkov štátu bude môcť určiť "príspevok do štátneho rozpočtu".

Novela zákona, ktorú predložil minister financií Mihály Varga, vstúpi do platnosti 1. októbra.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) jam

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA