Maďarsko: Úrad na ochranu údajov je maximálne nezávislý, tvrdí jeho predseda

Budapešť 20. marca (TASR) – Maďarský Úrad na ochranu osobných údajov je maximálne nezávislý. Úpravy, ktoré požaduje Európska komisia, neovplyvnia jeho nezávislosť, vyhlásil dnes v súvislosti s kritikou EK predseda úradu Attila Péterfalvi v relácii maďarskej verejnoprávnej televízie M1.

Tento orgán je podľa Péterfalviho nezávislý, nie je mu možné nariaďovať, zasahovať do jeho procesov a má aj rozpočtovú nezávislosť. Ako dodal, úpravy, ktoré si vyžiadala EK, ak budú maďarským parlamentom prijaté, nebudú mať vplyv na ďalšie posilnenie nezávislosti úradu. Podľa jeho názoru ide skôr o kozmetické úpravy právnych noriem, ktoré sú už aj tak dostatočne prísne.

Poslanci maďarského parlamentu dnes začali rozpravu k vládnemu návrhu na zvýšenie nezávislosti predsedu úradu na ochranu osobných údajov. Kabinet návrh pripravil na základe výhrad, ktoré sformulovala Európska komisia, informovala maďarská tlačová agentúra MTI.

Podpredseda vlády a minister pre verejnú správu a spravodlivosť Tibor Navracsics v zdôvodnení návrhu uviedol, že novela zohľadňuje námietky EK. Vicepremiér navrhol, aby upravený zákon vstúpil čo najskôr do platnosti.

V zmysle vládneho návrhu by už v zákone nefigurovala klauzula, podľa ktorej je možné na návrh premiéra odvolať predsedu úradu, ak viac ako tri mesiace neplní svoje úlohy. Odvolať ho bude možné iba v prípade stretu záujmov, alebo porušenia predpisov týkajúcich sa majetkového priznania. Novela navyše poskytuje v takomto prípade ombudsmanovi možnosť obrátiť sa na súd.

Európska komisia (EK) voči Budapešti uplatnila tri právne konania týkajúce sa nezávislosti súdnictva, či ústavných zmien z hľadiska ohrozenia nezávislosti centrálnej banky a úradu na ochranu osobných údajov. Benátska komisia pri Rade Európy sa ku kontroverzným právnym normám vyjadrila vyhlásením z 19. marca. V odporúčaní komisia uviedla, že nestačí iba prepísať kontroverzné zákony v oblasti systému spravodlivosti, ale prehodnotená musí byť celá ústava schválená v roku 2011, vďaka ktorej mohli byť sporné zákony prijaté.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA