Maďarský expert na migráciu: V Bruseli zvíťazil maďarský postoj

Budapešť 30. novembra (TASR) - Maďarský postoj k migrácii zvíťazil aj na európskej úrovni, povedal v reakcii na výsledky nedeľňajšieho summitu predstaviteľov Európskej únie a Turecka v Bruseli riaditeľ budapeštianskeho Inštitútu pre výskum migrácie Balázs Orbán. "Zo záverečného komuniké summitu jasne vyplýva, že spoločným menovateľom summitu bolo, že nekontrolované prisťahovalectvo nevyhovuje ...

Budapešť 30. novembra (TASR) – Maďarský postoj k migrácii zvíťazil aj na európskej úrovni, povedal v reakcii na výsledky nedeľňajšieho summitu predstaviteľov Európskej únie a Turecka v Bruseli riaditeľ budapeštianskeho Inštitútu pre výskum migrácie Balázs Orbán.

“Zo záverečného komuniké summitu jasne vyplýva, že spoločným menovateľom summitu bolo, že nekontrolované prisťahovalectvo nevyhovuje ani jednej krajine únie, zdôraznil dnes vo verejnoprávnej televízii expert, podľa ktorého to znamená, že postoj, s ktorým prišli ako prví Maďari, zvíťazil aj na európskej úrovni.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po summite povedal, že sa podarilo uplatniť maďarský postoj. Podotkol, že do trojmiliardovej podpory Turecku má v zmysle nedeľňajšej dohody Maďarsko prispieť 18 miliónmi eur, čo označil za “primerané”.

Pred summitom Orbán prízvukoval, že Maďarsko neprijme povinné rozdeľovanie utečencov, avšak je ochotné na riešenie tejto situácie prispieť finančne.

Bývalý maďarský eurokomisár Péter Balázs v rozhovore pre opozičnú komerčnú rozhlasovú stanicu Klubrádió však zdôraznil, že výsledky summitu nie je vôbec možné vnímať ako maďarský úspech, pretože prijatie utečencov nikto od Maďarska neočakával a s finančným príspevkom súhlasil aj Orbán. Zdôraznil, že doterajšia politika predsedu maďarskej vlády týkajúca sa riešenia migrácie ešte bude mať následky.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA