Maiziére: Terajší nápor utečencov je z dlohodobého hľadiska nezvládnuteľný

Berlín 20. augusta (TASR) - Nemecko v súčasnosti prijíma 40 percent utečencov prichádzajúcich do EÚ, dlhodobo však takýto nápor nedokáže zvládnuť. Vyhlásil to dnes tamojší minister vnútra Thomas de Maiziére, ktorého citovala agentúra DPA. "Tento rok to musíme a dokážeme ustáť.

Berlín 20. augusta (TASR) – Nemecko v súčasnosti prijíma 40 percent utečencov prichádzajúcich do EÚ, dlhodobo však takýto nápor nedokáže zvládnuť. Vyhlásil to dnes tamojší minister vnútra Thomas de Maiziére, ktorého citovala agentúra DPA.

“Tento rok to musíme a dokážeme ustáť. Ale dlhodobo je 800.000 (utečencov) ročne pre krajinu s veľkosťou Nemecka priveľa,” povedal de Maiziére pre televíziu ZDF deň po zverejnení prognózy, podľa ktorej Nemecko do konca tohto roka ráta s príchodom približne 800.000 žiadateľov o azyl. Rekordný počet zodpovedá jednému percentu súčasnej populácie Nemecka, čo minister vnútra v stredu zhodnotil ako “dramatický” vývoj.

Nemecké úrady posudzujú každú prijatú žiadosť o azyl a neúspešným žiadateľom pred vyhostením umožňujú podať proti rozhodnutiu odvolanie. Podľa DPA teraz De Maiziére zvyšuje nátlak na ostatné členské štáty EÚ, ktoré odmietajú prevziať časť utečencov a vzdorujú zavedeniu príslušných kvót. Presadzuje pritom urýchlenie deportácií migrantov z Balkánu, ktorí na udelenie azylu väčšinou nemajú nárok.

Vláda v Berlíne doteraz predpokladala, že do Nemecka príde v tomto roku 450.000 žiadateľov o azyl. Pritom iba v júli dorazilo do Nemecka 83.000 utečencov, čo je doposiaľ najvyšší počet za jeden mesiac. Nový odhadovaný počet 800.000 žiadateľov o azyl zhruba zodpovedá počtu obyvateľov nemeckého veľkomesta, ako je napríklad Frankfurt nad Mohanom.

Na najbližšie týždne De Maiziére avizoval niekoľko iniciatív na domácej i európskej úrovni. Podrobnosti by mali byť známe najneskôr na summite venovanom utečencom, ktorý sa uskutoční 24. septembra.

3 20 svi hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA