Malmströmová: Európska komisia ľutuje časté úmrtia imigrantov na mori

Brusel 6. augusta (TASR) – Komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová vydala v piatok vyhlásenie, v ktorom v mene Európskej komisie prejavila ľútosť nad stratou neznámeho počtu životov utečencov, ktorí sa snažia preplaviť cez Stredozemné more do Európy. Väčšina z nich smeruje na taliansky ostrov Lampedusa.

"V týchto dňoch a v posledných týždňoch sme svedkami narastajúceho počtu ľudí, ktorí opúšťajú Líbyu a snažia sa dosiahnuť európske brehy, najmä však ostrov Lampedusa. Mnoho mužov, žien a detí ohrozujú svoje životy v pokuse preplaviť sa cez Stredozemné more aj napriek nepriazni počasia na bárkach a člnoch, ktoré sú často v dezolátnom stave a preplnené," povedala dnes komisárka. Dodala, že počet utopených sa nedá presne zistiť, ale smrť okolo stovky utečencov, ktorú talianske úrady nahlásili vo štvrtok je iba ďalším smutným príkladom ľudského zúfalstva.

"Som hlboko zarmútená týmito tragédiami a chcela by som v mene Európskej komisie prejaviť úprimnú sústrasť rodinám tých utečencov, ktorí stratili svoje životy počas plavby na mori," vyhlásila Malmströmová.

Komisárka v tejto súvislosti ocenila úsilie talianskych orgánov a Talianov, ktorí sa snažia pomáhať tisíckam ľudí v núdzi. Talianske úrady sa snažia zabezpečiť tým, ktorí prídu na ostrov a ktorých zachránia na rozbúrenom mori základnú ľudskú starostlivosť a pokryť ich najakútnejšie ľudské potreby.

Malmströmová v tejto súvislosti uviedla, že EÚ sa snaží pomôcť Taliansku v tomto úsilí, dôkazom čoho je aj zvýšené úsilie na kontrolu morských hraníc v centrálnej časti Stredomoria prostredníctvom operácie Frontex Hermes.

Komisárka vo svojom vyhlásení spresnila, že všetky lode plaviace sa v Stredozemnom mori majú povinnosť poskytnúť pomoc ľuďom strateným na mori bez toho, aby sa ich niekto pýtal na ich národnosť, postavenie či okolnosti, kvôli ktorým sa ocitli na otvorenom mori. To je podľa komisárky dlhodobá námornícka tradícia a zárobeň aj povinnosť v súlade s medzinárodným námorným právom.

V závere svojho vyhlásenia komisárka spomenula, že utečenci zachránení na mori musia byť niekde usídlení, pričom túto povinnsoť nemôže mať iba jeden štát. Vyzvala preto všetky členské štáty EÚ, aby sa intenzívnejšie zaoberali programom na presídlenie tisícok imigrantov, ktorá sa ocitli v núdzi a pod ochranou medzinárodného spločenstva.

Lampedusa je malý taliansky ostrov v Stredozemnom mori, nachádzajúci sa najbkližšie ku pobrežiu severnej Afriky. Vždy bol terčom utečencov, avšak v ostatných mesiacoch sa stal cieľom tisícok nelegálnych imigrantov, ktorí sa na toto vysunuté územie EÚ snažia dostať často na preplnených člnoch.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA