Martonyi: Prísne opatrenia EÚ zostanú zachované aj po kríze

Budapešť 30. januára (TASR) – Hospodárska kríza je mimoriadnou situáciou, ktorá si vyžaduje mimoriadne riešenie. Teraz prijaté prísne pravidlá zostanú zachované aj po uplynutí krízy, vyhlásil v súvislosti s dnešným neformálnym summitom Európskej únie maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi.

V relácii maďarskej komerčnej rozhlasovej stanice InfoRádió šéf diplomacie povedal, že rozpočet bol doposiaľ v zásade kompetenciou členského štátu, vplyvom krízy sa však jeho časť dostane pod kompetenciu únie, čo znamená významné presúvanie kompetencií.

Podľa Martonyiho to samo o sebe nie je mimoriadnou záležitosťou, vynára sa však otázka, či súčasný systém inštitúcií bude schopný uvedené kompetencie uplatniť a či existuje k nim potrebná „demokratická legitimácia“.

Návrh textu zmluvy označil Martonyi za „v podstate prijateľný“ z pohľadu krajín Vyšehradskej štvorky.

Európski lídri na dnešnom mimoriadnom summite v Bruseli údajne dosiahli dohodu na novej medzivládnej fiškálnej zmluve. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dva nemenované diplomatické zdroje. K dohode malo dôjsť potom, ako sa vyriešili námietky nečlenov eurozóny, predovšetkým Poľska, ohľadom účasti na osobitných eurosummitoch. "Zavedú sa minimálne dva summity ročne, určené len pre členov eurozóny, na ktorých budú diskutovať otázky ekonomického zbližovania a stratégií týkajúcich sa spoločnej meny," priblížil Reuters jeden z diplomatov. Okrem toho sa bude konať jeden summit ročne, určený pre všetky krajiny participujúce na novej fiškálnej dohode, vrátane nečlenov eurozóny.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) ari

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA