Medvedev odkázal europoslancom, že Európa má dosť vlastných problémov

Brusel 15. decembra (TASR) – Ruský prezident Dmitrij Medvedev sa dnes ostro ohradil proti stredajšej rezolúcii Európskeho parlamentu, ktorá vyzýva Moskvu na uskutočnenie nových a demokratických volieb do Štátnej dumy.

"Môžete si hovoriť čo chcete, ale sú to naše voľby. Pozrite sa, koľko máte problémov vy sami doma," odpovedal Medvedev v Bruseli po summite EÚ-Rusko na otázku francúzskych novinárov, čo si myslí o výzve poslancov EP.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, ktorý sa ako jeden z najvyšších činiteľov EÚ zúčastňuje stretnutia s ruskými lídrami, po ukončení prvej časti rokovaní povedal, že EÚ oboznámila ruskú stranu so svojimi obavami ohľadom porušovania volebného procesu a nedostatku férovosti pri parlamentných voľbách zo 4. decembra.

"Vítame skutočnosť, že na voľby bolo pozvaných 500 pozorovateľov. Znepokojujú nás však nezrovnalosti a nedostatok férovosti, ktoré hlásili pozorovatelia a aj časť ruskej verejnosti," povedal Van Rompuy po rokovaní s Medvedevom.

Van Rompuy ďalej ruským partnerom oznámil, že EÚ taktiež s obavami sleduje zatýkanie demonštrantov, ku ktorému došlo krátko po voľbách a s uspkojením dodal, že súčasné demonštrácie v uliciach ruských miest sú už pokojné a miestne úrady ich zvládajú bez väčších ťažkostí.

OBSE vo svojej správe o priebehu volieb do Štátnej dumy uviedla, že voľby boli pripravené a vedené tak, aby vyhovovali najmä záujmom súčasnej vládnucej strany.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA