Merkelová a Sarkozy: Príčiny krízy sú staré niekoľko desaťročí

Brusel 23. októbra (TASR) – Súčasná kríza má svoj pôvod pred niekoľkými desaťročiami. Na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii po ukončení summitu lídrov Európskej únie a tesne pred začatím summitu lídrov eurozóy to uviedli nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

Tento výrok na stretnutí so slovenskými novinármi potvrdila aj slovenská premiérka Iveta Radičová.

Najskôr Merkelová a potom aj Sarkozy sa snažili prítomných novinárov presvedčiť, že neexistujú vážnejšie rozpory medzi ich krajinami ohľadom riešenia hlbokej ekonomickej krízy, ktorá zasiahla eurozónu. Merkelová uviedla, že posledná fáza rokovaní, na ktorých by sa v stredu mala zrodiť konečná odpoveď na otázku ako naložiť s krízou, je skôr technického rázu ako politického. Sarkozy povedal, že ide aj o politickú zodpovednosť lídrov EÚ, ktorí riešia starosti iných krajín.

"Európske metropoly čelia nevídanej finančnej kríze. Sme si vedomí tejto zodpovednosti, ktorá leží na našich pleciach," uviedol Sarkozy.

"Niektoré problémy, s ktorými bojujeme, začali už desaťročia pred nami," upozornila Merkelová a dodala, že opatrenia prijaté na stredajšom summite určite nebudú posledné, ktorými sa EÚ bude musieť zaoberať v snahe odstrániť dôsledky tejto krízy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA