MERKELOVÁ: EÚ musí dodržiavať nové fiškálne pravidlá, aby stabilizovala euro

Berlín 17. decembra (TASR) – Európska únia (EÚ) musí dodržiavať nové fiškálne pravidlá, aby stabilizovala euro, a musí tiež podniknúť kroky na zabezpečenie hospodárskeho rastu. Uviedla dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Väčšina európskych lídrov, s výnimkou britského premiéra Davida Camerona, minulý týždeň na summite EÚ súhlasila, že sa pripoja k tzv. "fiškálnej kompaktnej a stabilizačnej" únii a podpíšu zmluvu o sprísnení rozpočtovej disciplíny. Nemecko a Francúzsko chcú, aby ju tieto štáty schválili už do marca 2012 a nová zmluva mohla začať platiť.

Kancelárka v pravidelnom sobotňajšom príhovore v televízii zdôraznila, že je veľmi dôležité, aby sa schválené návrhy začali čo najrýchlejšie uplatňovať v praxi: "Všetci budeme musieť dodržiavať tieto pravidlá – a to nie je vždy jednoduché."

"A budeme sa musieť postarať aj o hospodársky rast, musíme znova dosiahnuť rast a v maximálnej možnej miere investovať do budúcnosti, samozrejme, nie s pomocou úverov – a to prinesie nové pracovné miesta," dodala Merkelová a na záver pripomenula, že miera nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi v Európe je príliš vysoká.

Informovala o tom agentúra AP.

2 bal vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA