Merkelová, Hollande a Tsipras sa zhodli na potrebe zintenzívniť rokovania

Brusel 11. júna (TASR) - Lídri Nemecka a Francúzska sa na stretnutí s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom v stredu večer zhodli, že je potrebné zintenzívniť rokovania medzi Aténami a medzinárodnými veriteľmi s cieľom dosiahnuť dohodu a odvrátiť platobnú neschopnosť Grécka. Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande sa zišli s Tsiprasom v Bruseli, aby posúdili...

Brusel 11. júna (TASR) – Lídri Nemecka a Francúzska sa na stretnutí s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom v stredu večer zhodli, že je potrebné zintenzívniť rokovania medzi Aténami a medzinárodnými veriteľmi s cieľom dosiahnuť dohodu a odvrátiť platobnú neschopnosť Grécka.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande sa zišli s Tsiprasom v Bruseli, aby posúdili doterajší stav rokovaní pri hľadaní východiska z krízy. Už piate stretnutie tejto trojice politikov za necelé dva týždne trvalo asi dve hodiny a skončilo okolo polnoci.

Bližšie podrobnosti o obsahu rozhovorov nezverejnili. Berlín a Paríž už pred schôdzkou gréckej vláde odkázali, že sa musí dohodnúť s veriteľmi a prestať sa snažiť dosiahnuť miernejšie podmienky pre získanie naliehavo potrebných financií narýchlo vypracovaným politickým riešením. Merkelová však tiež znova pripomenula, že “chceme udržať Grécko v eurozóne”.

Hovorca nemeckej vlády po večernom stretnutí uviedol, že sa konalo v konštruktívnej atmosfére. Podľa jeho vyhlásenia panuje jednomyseľná zhoda o potrebe pokračovať s väčšou intenzitou v rozhovoroch medzi gréckou vládou a tzv. inštitúciami zastupujúcimi veriteľov – Medzinárodným menovým fondom (MMF), Európskou komisiou (EK) a Európskou centrálnou bankou (ECB).

Tsipras odišiel z budovy bez vyjadrenia. Koncom júna hrozí jeho krajine platobná neschopnosť, ak dovtedy nedocieli dohodu o vyplatení pomoci vo výške 7,2 miliardy eur. Veritelia žiadajú od Grécka záväzný reformný program, rozhovory však uviazli na tom, že Atény odmietajú znižovanie dôchodkov a nepopulárne reformy pracovného trhu.

S gréckym premiérom sa v predtým v stredu stretol aj predseda EK Jean-Claude Juncker. Podľa diplomatov išlo o určité “zmierovacie stretnutie” po tom, ako sa obaja v posledných dňoch dostali do prudkých sporov. Tsipras a Juncker plánujú na dnes ďalšiu schôdzku.

Informácie priniesli agentúry Reuters a DPA.

1 3 20 gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA