Merkelová začala turné po balkánskych krajinách, ktoré chcú vstúpiť do EÚ

Belehrad 8. júla (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová začala dnes dvojdňovú cestu po troch balkánskych krajinách, ktorých snahy o vstup do Európskej únie komplikuje grécka kríza a ich vzájomná rivalita. Informovala o tom agentúra AP. Merkelová je na Balkáne považovaná za najvplyvnejšiu a rešpektovanú západnú političku.

Belehrad 8. júla (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová začala dnes dvojdňovú cestu po troch balkánskych krajinách, ktorých snahy o vstup do Európskej únie komplikuje grécka kríza a ich vzájomná rivalita. Informovala o tom agentúra AP.

Merkelová je na Balkáne považovaná za najvplyvnejšiu a rešpektovanú západnú političku. Plánuje navštíviť Albánsko, Srbsko a Bosnu.

Všetky tri krajiny vyjadrujú želanie vstúpiť do EÚ. Merkelová a ďalší európski lídri sú však kvôli gréckej kríze opatrnejší pri prijímaní krajín s problémovými ekonomikami.

Srbsko a Bosna proti sebe bojovali v 90. rokoch minulého storočia vo vojne, v ktorej zahynulo najmenej 100.000 ľudí a milióny ďalších prišli o domov. Ich vzťahy sú stále napäté, okrem iného aj pre spor o to, či sa masaker v meste Srebrenica – srbskí vojaci tam v roku 1995 zavraždili asi 8000 moslimov – má nazývať genocídou, hoci tieto udalosti takto nazvali už dva súdy OSN.

Belehrad tiež odmieta uznať nezávislosť svojej provincie Kosovo, kde tvoria majoritné obyvateľstvo Albánci, a to aj za cenu ukončenia európskych ambícií Srbska.

2 izi dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA