Merkelová: Zrážky v Kosove ukazujú, že Srbsko ešte nie je pripravené na EÚ

Berlín 2. decembra (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes vyhlásila, že zrážky medzi vojakmi NATO a Srbmi na hraniciach s Kosovom ukazujú, že Srbsko ešte nie je pripravené stať sa kandidátom na členstvo v Európskej únii.

"Cesta Srbska do EÚ môže viesť iba cez normalizáciu jeho vzťahov s Kosovom," povedala Merkelová v nemeckom parlamente.

"Je mi ľúto, že Srbsko ešte dostatočne nenapĺňa tieto očakávania, a preto podmienky stanovené pre udelenie štatútu kandidáta zatiaľ nie sú splnené," vyhlásila nemecká kancelárka.

Tridsať nemeckých a rakúskych vojakov utrpelo v pondelok 28. novembra zranenia, niektorí z nich pri paľbe ručných zbraní a výbuchoch molotovových koktailov, keď stovky Srbov odporovali pokusu vojakov mierových jednotiek NATO odstrániť cestné zátarasy na severe Kosova. Tie postavili miestni Srbi, ktorí neuznávajú autoritu kosovských úradov a predstaviteľov. Srbi uviedli, že na ich strane bolo 100 zranených.

Srbi na severe odmietajú vyhlásenie nezávislosti Kosova od Srbska z roku 2008, ktorú deklarovala etnická albánska väčšina. Keď kosovská vláda v júli tohto roka poslala pohraničnú políciu na sever Kosova, obývaný prevažne Srbmi, tí tam postavili cestné zátarasy a odmietajú ich opustiť či odstrániť.

Západní diplomati varovali, že nepokoj a rozvrat v Kosove by mohol Srbsko pripraviť o oficiálny štatút kandidáta na členstvo v EÚ, keď sa lídri únie najbližšie stretnú 9. decembra.

Merkelová povedala, že je "neprijateľné", aby Srbsko prispievalo k napätej atmosfére okolo útoku na vojakov medzinárodných síl v Kosove (KFOR).

Reakcie na Merkelovej vyjadrenia v Srbsku boli poznačené sklamaním, ale srbská vláda vyhlásila, že bude ďalej vyvíjať úsilie smerujúce k členstvu v EÚ.

"Je to veľmi vážny odkaz, my ho však musíme najmä preštudovať a potom naplánovať nasledujúce kroky," povedal pre tlačovú agentúru Reuters vládny predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný. "Bez ohľadu na to sa Srbsko bude ďalej držať cesty, ktorá vedie do EÚ. Súčasťou toho bude aj nájdenie dlhodobo fungujúceho riešenia pre konečný štatút Kosova," dodal.

Zdroj: Reuters

1 20 jam gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA