Mikloš: Povedal som kolegom z eurozóny, že o eurovale rozhodneme do 14. októbra

Luxemburg 4. októbra (TASR) – Slovenský parlament rozhodne o eurovale do 14. októbra. Ministrom financií členských štátov eurozóny to v pondelok v Luxemburgu oznámil slovenský šéf rezortu Ivan Mikloš.

"Informoval som o tom, že to bude schvaľované 11. októbra, najneskôr však 14. októbra, teda ešte pred Európskou radou," opísal Mikloš svoje rokovania s partnermi, ktorí sa zaujímali, či navýšenie eurovalu slovenskí poslanci schvália.

Mikloš ostatným ministrom vysvetlil, ako to na Slovensku vyzerá s politickou podporou pre ratifikáciu zmien v Európskom fonde finančnej stability (ESFS). Konštatoval, že všetky kompetencie ohľadom rokovania o týchto záležitostiach prevzala na seba premiérka Iveta Radičová.

"Naši partneri zobrali na vedomie informáciu, že slovenský parlament rozhodne tak alebo onak v týždni pred Európskou radou," povedal.

Záporne odpovedal Mikloš na otázku TASR, či nebol naňho počas rokovania vyvíjaný nejaký nátlak zo strany ostatných ministrov odpovedal. Išlo podľa neho o otvorenú debatu, kde v podstate iba zopakoval už známe veci.

"Ja som o tom termíne 11. októbra informoval už vo Vroclave pred mesiacom. A dnes som len upresnil, že ak nie 11., tak to bude 14. októbra," povedal.

O pondelňajšej schôdzke ministrov financií eurozóny ohľadom pomoci Grécku slovenský minister uviedol, že tieto schôdzky nemusia mať a nemajú definitívne a konkrétne závery. Ministri totiž stále nemajú k dispozícii správu predstaviteľov takzvanej trojky, zloženej z Európskej komisie, Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF). Preto stále platí záver prijatý pred necelým mesiacom vo Vroclave, ktorý Grécko vníma z hľadiska analýzy o udržateľnosti ekonomiky.

Minister Mikloš na poznámku novinárov, že Slovensko má v posledných dňoch skôr negatívny imidž kvôli neochote podporiť navýšenie eurovalu, povedal, že ho to neteší a že to nevníma ako pozitívnu skutočnosť.

"To je fakt, to ma neteší. Ja som jeden z tých, ktorý argumentuje už dlho a stále tvrdím, že by sme mali rozšíriť kapacitu a flexibilitu eurovalu. Ale realita je taká, že budeme schvaľovať poslední," povedal Mikloš. Dodal, že súhlasí s potrebou schválené dohody realizovať a záväzok, ktorý prijali hlavy štátov a premiéri na summite eurozóny 21. júla, by Slovensko malo splniť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hol

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA