Mikloš uvítal rozhodnutie o prísnejšom dohľade EÚ nad národnými rozpočtami

Brusel 21. februára (TASR) – Šéf rezortu financií SR Ivan Mikloš privítal dnešné rozhodnutie ministrov financií Európskej únie ohľadom dohody týkajúcej sa ďalšieho sprísňovania rozpočtového dohľadu v eurozóne. Sprísňovanie monitorovania národných rozpočtov je podľa neho v záujme všetkých členských krajín EÚ.

"My podporíme všetky sprísnenia. Myslím, že je to v záujme aj jednotlivých krajín, aby mali prísne pravidlá aj národné, aj európske," poznamenal Mikloš.

Zároveň upozornil, že jeho ministerstvo vždy bolo zástancom zodpovedného rozpočtového hospodárenia. A nielen teoreticky, keďže Slovensko vlani dosiahlo druhé najrýchlejšie ozdravenie verejných financií zo všetkých krajín európskej dvadsaťsedmičky. Aj preto minister priznal, že mu dohoda o prísnejšom dohľade Európskej komisie nad národnými rozpočtami neprekáža.

"Takáto centralizácia, ktorá je založená na prísnych pravidlách a vynútiteľných pravidlách, mi nikdy nevadila a nevadí," uviedol Mikloš.

O návrhoch Európskej komisie vzniknutých v reakcii na krízu sa bude ešte vyjednávať s Európskym parlamentom. Ministri financií EÚ v dnešnom vyhlásení spresnili, že dve nariadenia na rozpočtový dohľad sa týkajú posilnenia "ekonomického riadenia" v eurozóne, ktorú teraz tvorí 17 členských krajín EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA