Ministerka Pusičová: Chorvátsko môže prijať migrantov, ktorých mu pridelia

Záhreb 10. septembra (TASR) - Chorvátsko je pripravené prijať 550 migrantov a môže sa postarať aj o ďalších 1064 utečencov. Vyhlásila to v stredu chorvátska ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová po tom, ako predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker predstavil plán na zvládnutie utečeneckej krízy v Európe. Na základe neho celkový počet utečencov, ktorí majú byť relokovaní z ...

Záhreb 10. septembra (TASR) – Chorvátsko je pripravené prijať 550 migrantov a môže sa postarať aj o ďalších 1064 utečencov. Vyhlásila to v stredu chorvátska ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová po tom, ako predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker predstavil plán na zvládnutie utečeneckej krízy v Európe. Na základe neho celkový počet utečencov, ktorí majú byť relokovaní z Grécka, Talianska a Maďarska do Chorvátska, je 1614.

Informácie priniesla chorvátska tlačová agentúra HINA.

Ministerka Pusičová na stretnutí s novinármi uviedla, že vláda už prijala rozhodnutie o ubytovaní 550 migrantov a Chorvátsko môže prijať aj ďalších 1064 migrantov, čo znamená, že ich celkový počet bude v balkánskej krajine 1614. Pusičová vysvetlila, že kabinet Zorana Milanoviča ešte nediskutoval o nových kvótach vzhľadom na to, že ešte napadlo rozhodnutie na úrovni Európskej únie.

“Uvidíme, či členské štáty EÚ pristúpia na povinné kvóty utečencov, alebo či pôjde o nezáväzné kvóty,” dodala šéfka chorvátskej diplomacie. Tento balkánsky štát sa stal 28. členom EÚ 1. júla 2013.

Pusičová povedala, že migranti potrebujú pomoc, a vyzvala na spoluprácu s krajinami susediacimi s EÚ, predovšetkým s Tureckom, ako aj s Libanonom, Jordánskom a Egyptom, ktoré sú “susedmi EÚ z druhej strany Stredozemného mora” a ktoré už prijali obrovský počet utečencov.

Ministerka tiež vyzvala na pomoc pri administratívnych kontrolách v tých krajinách, ktoré prijali obrovské počty migrantov, aby sa určilo, kto môže požiadať o azyl a kto nespĺňa podmienky pre štatút utečenca.

Pusičová ďalej upozornila, že naliehavo treba odstrániť príčiny rozsiahleho odchodu ľudí z ich domovov na Blízkom východe a v severnej Afrike, a takisto apelovala, aby sa zastavila vojna v Sýrii a Iraku.

9 12 jam mf

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA