M.LAJČÁK: Námorná operácia EÚ má zabrániť dobre platenému prevádzačskému biznisu

Luxemburg/Bratislava 22. júna (TASR) – Námorná operácia Európskej únie v južnom Stredomorí s názvom EUNAVFOR Med má podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka zabrániť v pokračovaní dobre plateného prevádzačského biznisu. Ministri zahraničných vecí EÚ dnes v Luxemburgu schválili spustenie jej prvej fázy. Tá je zameraná na monitorovanie situácie v medzinárodných vodách a výmenu ...

Luxemburg/Bratislava 22. júna (TASR) – Námorná operácia Európskej únie v južnom Stredomorí s názvom EUNAVFOR Med má podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka zabrániť v pokračovaní dobre plateného prevádzačského biznisu.

Ministri zahraničných vecí EÚ dnes v Luxemburgu schválili spustenie jej prvej fázy. Tá je zameraná na monitorovanie situácie v medzinárodných vodách a výmenu spravodajských informácií. “Čo je určite krok dopredu oproti stavu, v ktorom sa dnes nachádzame,” uviedol Lajčák.

Na jej druhú a tretiu fázu je potrebný právny základ – teda buď rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, alebo pozvanie legitímnej vlády Líbye, pretože konkrétne aktivity proti prevádzačom by sa realizovali v jej teritoriálnych vodách. Jedno ani druhé však zatiaľ únia nemá.

Lajčák priblížil, že úsilie na ich získanie prebieha na dvoch frontoch. V New Yorku pokračujú už niekoľko týždňov intenzívne rokovania s členmi Bezpečnostnej rady OSN. Rovnako tak sa využívajú bilaterálne rozhovory s predmetnými štátmi.

Druhou možnosťou je urýchliť formovanie vlády národnej jednoty v Líbyi, ktorá by EÚ sama pozvala k uskutočneniu uvedenej operácie.

Jej spoločné náklady počas prvej dvojmesačnej fázy sa odhadujú na 11,82 milióna eur. Na jej logistické zabezpečenie sa skladá celá únia. Prevádzku lodí a lietadiel budú hradiť tie členské štáty, ktoré nimi prispejú do operácie. Slovensko sa na spoločných nákladoch bude podieľať sumou približne 60.000 eur.

Ministri dnes prakticky bez diskusie formálne schválili tiež predĺženie ekonomických sankcií voči Rusku do konca januára 2016. Tie súvisia s realizáciou minských dohôd a vyhodnotiť sa majú koncom roka. “Únia si dala ešte mesiac navyše, aby sme rozhodli, či nastala príležitosť na ich zrušenie,” vysvetlil Lajčák.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

(osobitná spravodajkyňa TASR Erika Rusnáková) žab vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA