Mogheriniová: Do procesu politického prechodu v Sýrii by mal byť zapojený i Asad

Berlín 22. októbra (TASR) - Je kľúčové, aby do procesu politického prechodu v Sýrii bol pozvaný aj sýrsky prezident Bašár Asad. Vyhlásila to dnes šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogheriniová. "Myslím si, že sme sa poučili z irackej lekcie, že potrebujeme zaručiť, že politické procesy a prechody potrebujú garantovať nielen bezpečnosť, ale i začlenenie všetkých komponentov ...

Berlín 22. októbra (TASR) – Je kľúčové, aby do procesu politického prechodu v Sýrii bol pozvaný aj sýrsky prezident Bašár Asad. Vyhlásila to dnes šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogheriniová.

“Myslím si, že sme sa poučili z irackej lekcie, že potrebujeme zaručiť, že politické procesy a prechody potrebujú garantovať nielen bezpečnosť, ale i začlenenie všetkých komponentov spoločnosti do tohto procesu,” povedala Mogheriniová novinárom počas návštevy v Berlíne.

“A to je to, na čom pracujeme – prechod, kde určite Asad je a bude súčasťou východiskového bodu,” citovala ju agentúra Reuters.

Naopak, za okamžité odstúpenie sýrskeho lídra Asada, sa dnes vyjadril minister zahraničných vecí Saudskej Arábie Ádil Džubajr vo Viedni. Šéf saudskoarabskej diplomacie sa domnieva, že práve Asad je magnetom, “ktorý láka zahraničných bojovníkov so všetkých kútov sveta bojovať na strane Islamského štátu proti Asadovmu režimu”. Tamojší vojenský konflikt sa môže podľa neho skončiť iba bezpodmienečným odchodom Bašára Asada.

1 20 clu gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA