Mogheriniová: EÚ chce normalizovať vzťahy s Kubou; nezabúda na ľudské práva

Brusel 23. apríla (TASR) - Európska únia má záujem na rokovaniach o normalizácii vzťahov s Kubou a podpore vzájomnej spolupráce. Uviedla to v stredu večer šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová po prijatí jej rezortného kolegu z Kuby Bruna Rodrígueza. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku ocenila, že v Bruseli môže nadviazať na rokovania, ktoré začala svojou...

Brusel 23. apríla (TASR) – Európska únia má záujem na rokovaniach o normalizácii vzťahov s Kubou a podpore vzájomnej spolupráce. Uviedla to v stredu večer šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová po prijatí jej rezortného kolegu z Kuby Bruna Rodrígueza.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku ocenila, že v Bruseli môže nadviazať na rokovania, ktoré začala svojou marcovou návštevou v Havane. Cieľom rokovaní je dospieť k dohode o politickom dialógu a spolupráci medzi EÚ a Kubou. Ďalšie kolo rokovaní medzi oboma stranami sa očakáva v júni, naplánované sú aj ďalšie stretnutia. Snahou oboch strán je pripraviť dohodu do konca tohto roka.

Mogheriniová zároveň uviedla, že Kuba a EÚ nadviazali aj dialóg o ľudských právach, pričom prvé rokovania na túto tému sa uskutočnia už v júni v Bruseli.

“Taktiež sme sa dohodli na začatí štruktúrovaného dialógu o ľudských právach,” uviedla Mogheriniová a spresnila, že chce poveriť osobitného zástupcu EÚ pre ľudské práva Stavrosa Lambrinidisa, aby bol za tento proces zodpovedný a v mene únie sa zaoberal rokovaniami s Havanou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) bel

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA