Mogheriniová: EÚ nezmierni sankcie voči Rusku, aj keď pomáha riešiť sýrsku krízu

Rím 20. decembra (TASR) - Európska únia nezmierni svoje sankcie voči Rusku ako odmenu za spoluprácu Moskvy pri riešení krízy v Sýrii a Líbyi. V rozhovore pre dnešné vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera to uviedla šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, ktorú citovala agentúra DPA. EÚ, USA a ďalšie západné štáty uvalili sankcie voči Rusku v reakcii na jeho vlaňajšiu anexiu ...

Rím 20. decembra (TASR) – Európska únia nezmierni svoje sankcie voči Rusku ako odmenu za spoluprácu Moskvy pri riešení krízy v Sýrii a Líbyi. V rozhovore pre dnešné vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera to uviedla šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, ktorú citovala agentúra DPA.

EÚ, USA a ďalšie západné štáty uvalili sankcie voči Rusku v reakcii na jeho vlaňajšiu anexiu ukrajinského polostrova Krym. Vyslanci jednotlivých krajín EÚ v piatok predĺžili tieto sankcie o ďalších šesť mesiacov.

“Európa má záujem spolupracovať s Ruskom v otázkach, ktoré sú pre nás prioritou. Toto ale nikdy nebude ústupkom voči sankciám za Ukrajinu,” povedala Mogheriniová.

Sankcie však podľa nej nebudú v platnosti “navždy”, pričom doba ich trvania je podmienená “úplnou implementáciou” minskej mierovej dohody, splnením záväzkov Moskvy a donbaských separatistov, ako aj niektorými aspektmi ukrajinskej vlády.

Mogheriniová ďalej uviedla, že medzinárodné spoločenstvo je stále rozdelené v otázke názoru na to, či má sýrsky prezident Bašár Asad pokračovať vo vedení svojej krajiny alebo nie.

“Názorové rozdiely pretrvávajú, všetci sme však za to, aby v Sýrii došlo k zmene; aby sa Sýrčania i Líbyjčania mohli sami rozhodnúť,” zakončila šéfka diplomacie EÚ.

3 tth

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA