Mogheriniová: EÚ sa chystá schváliť jadrovú dohodu medzi Iránom a mocnosťami

Brusel 20. júla (TASR) - Európska únia sa ešte dnes chystá schváliť jadrovú dohodu medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami, uzavretú minulý týždeň vo Viedni. Uviedla to šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová pred začatím dnešného zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli. Mogheriniová naznačila, že EÚ urobí tento krok potom, ako bude jasné, že Bezpečnostná rada ...

Brusel 20. júla (TASR) – Európska únia sa ešte dnes chystá schváliť jadrovú dohodu medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami, uzavretú minulý týždeň vo Viedni. Uviedla to šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová pred začatím dnešného zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli.

Mogheriniová naznačila, že EÚ urobí tento krok potom, ako bude jasné, že Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) podľa očakávania rozhodne o zrušení sankcií voči Iránu. Práve sankcie boli hlavným elementom negociácií vo Viedni. Sankcie prepojené s jadrovým programom Iránu by mala stiahnuť EÚ, USA, ako aj OSN.

EÚ zaviedla v roku 2012 sériu sankcií voči Teheránu v súvislosti s tamojším jadrovým programom. Z hľadiska iránskeho režimu najtvrdšie boli reštrikčné opatrenia zakazujúce dovoz iránskej ropy do Európy. Podľa nemenovaných diplomatov EÚ práve zavedenie týchto sankcií zmenilo správanie sa iránskej strany, ktorá následne v roku 2013 začala seriózne rokovania so svetovými mocnosťami.

Americká strana už predtým naznačila, že po rozhodnutí BR OSN rovnaký krok v lehote do 60 dní prijme aj Kongres USA.

Ministri zahraničných vecí EÚ sa na dnešnom zasadnutí v Bruseli venujú širšej zahraničnopolitickej agende, pričom sa očakáva aj odobrenie dohody s Iránom.

“Očakávame, že Bezpečnostná rada OSN schváli túto dohodu a my urobíme to isté,” spresnila Mogheriniová v doobedňajších hodinách.

Zo strany Bruselu to znamená pravdepodobné zrušenie hospodárskych a finančných sankcií a znovuotvorenie Stálej delegácie EÚ v Teheráne. EÚ však ponecháva v platnosti zákaz dodávok technológií pre balistické strely a rovnako aj sankcie vzťahujúce sa na dodržiavanie ľudských práv v Iráne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA