Mogheriniová viedla štvorstranné rokovania o príprave operácie EUNAVFOR MED

Brusel 4. júna (TASR) - Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) v stredu oznámila, že vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné a bezpečnostné záležitosti Federica Mogheriniová v Bruseli rokovala s britským ministrom zahraničných vecí Philipom Hammondom, šéfom talianskej diplomacie Paolom Gentilonim a líbyjským ministrom zahraničných vecí Mohammedom al-Dairym. Štvorica diplomatov ...

Brusel 4. júna (TASR) – Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) v stredu oznámila, že vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné a bezpečnostné záležitosti Federica Mogheriniová v Bruseli rokovala s britským ministrom zahraničných vecí Philipom Hammondom, šéfom talianskej diplomacie Paolom Gentilonim a líbyjským ministrom zahraničných vecí Mohammedom al-Dairym.

Štvorica diplomatov diskutovala o situácii v Líbyi, najmä o naliehavej potrebe Líbyjčanov dosiahnuť dohodu o vláde národnej jednoty v rámci dialógu medzi súperiacimi stranami, ktorý sa koná pod záštitou OSN. Diskusie boli zamerané aj na potrebu spolupráce pri riešení spoločných problémov, akými sú nelegálna migrácia a boj proti terorizmu.

Stretnutie, ktoré bolo súčasťou pravidelných kontaktov predstaviteľov EÚ s líbyjskými úradmi, sa však uskutočnilo v súvislosti s prípravami na námornú operáciu krajín EÚ s názvom EUNAVFOR MED. Táto operácia sa po dohode európskych spojencov zameria na “demontáž obchodného vzorca”, ktorý predstavuje pašovanie ľudí cez Stredozemné more.

Operácia bude pod velením talianskeho kontraadmirála a vyžaduje si odobrenie v podobe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, kde má Británia hlasovacie právo.

Podľa informácií z prostredia ESVČ bolo štvorstranné stretnutie v Bruseli “veľmi konštruktívne” a kontakty s líbyjskou stranou, ktorá patrí k medzinárodne uznávanej vláde, OSN a ďalšími kľúčovými partnermi v tomto regióne budú pokračovať.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) bel

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA