MS SR: Slovensko nečelí žiadnej žalobe EK týkajúcej sa spotrebiteľského práva

Bratislava 2. novembra (TASR) - Slovenská republika nečelí žiadnej žalobe Európskej komisie (EK) týkajúcej sa spotrebiteľského práva. "Ani podanie takejto žaloby v súčasnosti neočakávame," uviedla pre TASR hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Alexandra Donevová v reakcii na dnešné vyjadrenia opozičného poslanca Národnej rady SR Alojza Hlinu (KDH). Hlina na dnešnom brífingu k téme ...

Bratislava 2. novembra (TASR) – Slovenská republika nečelí žiadnej žalobe Európskej komisie (EK) týkajúcej sa spotrebiteľského práva. “Ani podanie takejto žaloby v súčasnosti neočakávame,” uviedla pre TASR hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Alexandra Donevová v reakcii na dnešné vyjadrenia opozičného poslanca Národnej rady SR Alojza Hlinu (KDH).

Hlina na dnešnom brífingu k téme rozsudkov v prospech nebankových firiem vyhlásil, že EK bude žalovať SR za rozhodnutia slovenských súdov v spotrebiteľských sporoch.

EK podľa Donevovej voči SR vedie len predsúdne konanie, ktoré sa začalo ešte v roku 2013. “Princípom tohto konania je, že EK si od SR len vyžiadala informácie o napĺňaní a uplatňovaní legislatívy EÚ a následne vydá odôvodnené stanovisko. Medzi SR a EK prebieha štandardná komunikácia a ani v tejto veci nemáme informácie o tom, že by malo prísť k podaniu žaloby,” spresnila.

“Slovenská legislatíva poskytuje vysoký štandard ochrany práv spotrebiteľov, ktorý bol zásadným spôsobom zvýšený aj zmenami zákonov z posledných dvoch rokov, o čom komisiu priebežne informujeme,” podčiarkla hovorkyňa MS SR.

“V súčasnosti cirkuluje po súdoch v SR obežník zástupkyne SR pred súdmi EÚ Beatrix Ricziovej, ktorým sa zisťuje rozsah plnení vymožených v rozpore s judikatúrou EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa,” priblížil dnes Hlina.

Podľa neho už nie je otázkou, či na Slovensku vznikli plnenia v rozpore s európskou judikatúrou, ale iba to, v akom rozsahu prišli spotrebitelia na Slovensku o svoj majetok, vrátane bývania. Slovensko bude podľa neho “na hanbu a smiech celej Európe”, keď sa tá dozvie, akým spôsobom sa v SR vydávali rozsudky. “Pravda je taká, že žalovaní budeme. Som len zvedavý, kto zaplatí pokutu. Ešte za tých úžerníkov dokonca budeme platiť pokutu,” dodal Hlina.

jal ed

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA