M.SAPIN: Rokovania Euroskupiny s Gréckom prinesú pokrok,ale nie konečný výsledok

Paríž 11. mája (TASR) - Rokovania medzi Gréckom a jeho veriteľmi z eurozóny dnes musia priniesť pokrok, ale nebudú rozhodujúce. Vyhlásil francúzsky minister financií Michel Sapin pred odchodom do Bruselu na stretnutie s kolegami z eurozóny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Paríž 11. mája (TASR) – Rokovania medzi Gréckom a jeho veriteľmi z eurozóny dnes musia priniesť pokrok, ale nebudú rozhodujúce. Vyhlásil francúzsky minister financií Michel Sapin pred odchodom do Bruselu na stretnutie s kolegami z eurozóny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Takzvaná Euroskupina, neformálne združenie ministrov financií eurozóny, dnes bude hodnotiť, ako Grécko pokročilo pri zavádzaní úsporných opatrení a reforiem. Veritelia totiž žiadajú od vlády v Aténach, aby prijala také opatrenia, ktoré jej pomôžu stlačiť dlh na udržateľnú úroveň. To je podmienkou pre uvoľnenie zvyšných 7,2 miliardy eur zo záchranného balíka.

Grécko je pritom pod veľkým tlakom. Už v utorok 12. mája má totiž splatiť Medzinárodnému menovému fondu (MMF) 750 miliónov eur z finančnej pomoci.

Aj keď je dnešné zasadanie Euroskupiny veľmi dôležité, nebude podľa Sapina rozhodujúce, čo znamená, že finálnu dohodu s Gréckom dnes neočakáva.

Dodal, že obe strany potrebujú ešte pár dní alebo týždňov na dosiahnutie konečnej dohody o reformách a úsporných opatreniach. Sapin nepochybuje o tom, že na oboch stranách rokovacieho stola je politická vôľa dohodnúť sa. Nemá preto obavy a verí, že rokovania prinesú výsledok. Odmietol však špekulovať o tom, kedy by k tomu mohlo dôjsť. Pripomenul, že je to komplikovaný a chúlostivý proces a Grécko je pod veľkým tlakom.

1 bal zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA