Len každý štvrtý Európan vie, že číslo 112 je použiteľné v celej EÚ

Bratislava 9. februára (TASR) – Napriek tomu, že tiesňové číslo 112 funguje v EÚ už viac ako dvadsať rokov, len jeden zo štyroch Európanov vie o tom, že je použiteľné vo všetkých 27 štátoch EÚ. Slovensko patrí ku krajinám s nadpriemerným povedomím o "stodvanástke". Podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2012 o tom vedelo 47 percent Slovákov.

Európska únia (EÚ) si symbolicky v pondelok (11.2.) už piatykrát pripomenie Európsky deň čísla tiesňového volania 112. Do osláv sa zapojí aj Slovensko. "V časoch, keď slovenskí občania v čoraz väčšej miere cestujú za prácou, štúdiom či zábavou, chceme upriamiť pozornosť na existenciu európskeho čísla tiesňového volania 112, vďaka ktorému môže byť našim občanom poskytnutá pomoc v tiesni nielen na Slovensku, ale aj inde v EÚ," povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček.

Na Slovensku sa v pondelok budú konať v siedmich krajských mestách propagačné aktivity zamerané najmä na deti a mládež, čiže skupinu, ktorá na číslo 112 najčastejšie volá neoprávnene. Osvetou chce rezort vnútra prispieť k zvýšeniu povedomia o správnom používaní čísla 112, a tým aj k zníženiu neoprávnených hovorov.

Koordinačné strediská integrovaného záchranného systému (KS IZS), ktoré prijímajú tiesňové volania na 112, pripravili pre pozvaných žiakov najmä základných škôl bohatý program. V Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove budú mať deti možnosť zoznámiť sa s fungovaním čísla 112, náročnou prácou operátorov a činnosťou KS IZS. Pripravené sú prezentácie zložiek IZS, v niektorých mestách aj ukážky techniky a činnosti záchranných zložiek, najmä hasičov, záchrannej zdravotnej služby a polície. Chýbať nebudú ani ukážky poskytovania prvej pomoci. Žiaci a pedagógovia dostanú informačné materiály o čísle 112. V Nitre sa predvedie aj Kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany, V Trenčíne Banská záchranná služba, mestská polícia a v Prešove horskí záchranári, Slovenský Červený kríž a 2. mechanizovaná brigáda Ozbrojených síl SR.

Najväčšiu účasť, asi 460 návštevníkov, očakáva KS IZS v Trenčíne, ktoré pripravilo aj ukážku simulovanej autonehody na Mierovom námestí. V Košiciach pri príležitosti Európskeho dňa 112 vyhlásia výtvarnú súťaž s tematikou čísla tiesňového volania 112 pre žiakov základných škôl v kraji. Ku Dňu 112 sa viaže aj výtvarná súťaž na tému Ako predchádzame nehodám a úrazom v cestnej premávke, ktorú vyhlásia pre deti materských, základných a stredných škôl v Trenčianskom kraji.

Tento rok sa do organizovania Dňa 112 plánuje zapojiť viac ako 25 európskych krajín. Vo väčšine z nich sa uskutočnia prezentácie o čísle tiesňového volania 112 na školách či Dni otvorených dverí na centrách príjmu tiesňového volania na 112. "Väčšie povedomie a vyššia kvalita služieb poskytovaných prostredníctvom 112 sú v každom prípade veľkým prínosom nielen pre Európanov pohybujúcich sa v rámci jednotného európskeho trhu, ale taktiež pre tiesňové služby, ktoré každoročne riešia stovky miliónov tiesňových hovorov," povedal Olivier Paul Morandini, prezident Asociácie európskeho čísla tiesňového volania (EENA).

maš pop

REKLAMA

REKLAMA