Najvyšší lídri EÚ odlietajú na summit so Spojenými štátmi

Brusel 25. novembra (TASR) - Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy odlietajú dnes do Washingtonu, kde sa v pondelok 28. novembra zúčastnia dôležitého summitu EÚ - Spojené štáty. Oznámil to hovorca Európskej komisie (EK) na dnešnom brífingu s novinármi. K dvom najvyšším lídrom Európskej únie sa pripojí aj vysoká komisárka Európskej únie pre ...

Brusel 25. novembra (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy odlietajú dnes do Washingtonu, kde sa v pondelok 28. novembra zúčastnia dôležitého summitu EÚ – Spojené štáty. Oznámil to hovorca Európskej komisie (EK) na dnešnom brífingu s novinármi.

K dvom najvyšším lídrom Európskej únie sa pripojí aj vysoká komisárka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová a komisár pre obchodné záležitosti Karel De Gucht. Hostiteľmi summitu budú americký prezident Barack Obama a šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová.

Hlavnými bodmi nadchádzajúceho vrcholového stretnutia medzi poprednými politikmi EÚ a Spojených štátov bude globálna ekonomika, kde sa od európskych lídrov očakáva vysvetlenie k opatreniam, ktoré Európa prijíma za účelom zastavenie súčasnej dlhovej a finančnej krízy. Cieľom v tejto oblasti je nastoliť plnohodnotnú a funkčnú transatlantickú ekonomickú spoluprácu, schopnú generovať nové pracovné miesta na oboch stranách oceánu. Konkrétne riešenia majú byť predstavené na budúcoročnom summite EÚ – Spojené štáty.

Ďalšou dôležitou agendou budú rokovania o situácii na medzinárodnej scéne, kde obe strany majú záujem najmä na stabilizácii pomerov v arabskom svete, na dosiahnutí výsledku v blízkovýchodných mierových rokovaniach a vyriešení situácie okolo iránskeho jadrového programu. Lídri EÚ dostanú priestor aj na vysvetlenie priorít únie v rámci krajín východného susedstva.

Ďalšie dôležité témy sa budú týkať spoločných postojov ako čo najúčinnejšie bojovať proti kyberkriminalite, terorizmu, ale prerokujú sa aj návrhy z oblasti svetových klimatických zmien, vzájomných obchodných vzťahov a obrannej a bezpečnostnej politiky.

Predstavitelia Európskej únie a Spojených štátov sa stretávajú na najvyššej úrovni pravidelne od roku 1995, keď bola prijatá Nová transatlantická deklarácia o spoločnej agende, obsahujúca hlavné ciele spolupráce medzi EÚ a Spojenými štátmi. Posledný spoločný summit sa konal v novembri 2010 v Lisabone.

(spravodajca Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA