NATO a Rusko plánujú dohodu o presune vojenského materiálu z Afganistanu

Brusel 9. augusta (TASR) – Oficiálne zdroje blízke bruselskému sídlu Severoatlantickej aliancie uvádzajú, že NATO a Rusko sú blízko k uzavretiu dohody o rozšírení dodávateľských trás pre jednotky spojencov v Afganistane. Uvádza to agentúra AP.

Diplomatické zdroje z prostredia NATO, ktoré si neželali byť menované, uviedli, že už tento rok by sa mohla zrodiť dohoda, ktorá rozšíri možnosti sťahovať vojenské zaradenia z Afganistanu. Išlo by o presuny vojenského materiálu cez územie Ruskej federácie s cieľom dostať ho na územie niektorého z európskych štátov.

Spojenecké sily vykonávajúce svoju misiu v Afganistane v súčasnosti využívajú tranzitné trasy cez Rusko a štáty strednej Ázie (Severná komunikačná spojnica) ako alternatívu k logistickej trase cez Pakistan (Južná komunikačná spojnica), ktorá prechádza nestabilným politickým prostredím a je často napádaná militantnými skupinami.

Dohoda medzi NATO a Ruskom by sa mala týkať iba jednostranného presunu vojenského materiálu a súčiastok (ich odsun z Afganistanu), ktorý však nesmie obsahovať zbrane a zariadenia spôsobujúce smrť.

Ešte pred dvoma rokmi sa 90 percent všetkých logistických dodávok pre jednotky NATO do a z Afganistanu riešilo južnou, pakistanskou trasou. V poslednom období však 40 percent dodávok materiálu pre 140.000 vojakov spojeneckých síl aliancie v Afganistane prúdi cez Severnú komunikačnú spojnicu. Tá začína v gruzínskom prístave Poti, prechádza cez Azerbajdžan, Kazachstan a Uzbekistan a končí na severe Afganistanu v meste Mazár-e Šaríf

Nová, plánovaná tretia spojnica, by mala ešte viac odbremeniť neistú pakistanskú dodávateľskú trasu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA