NATO: Napätie na severe Kosova sa zmierňuje, EÚ navrhla kompromis

Brusel/Belehrad 3. augusta (TASR) – Severoatlantická aliancia dnes oznámila, že napätie na severe Kosova sa zmierňuje po desiatich dňoch nepokojov vyvolaných pokusom vládnych bezpečnostných síl prevziať kontrolu nad hraničnými priechodmi so Srbskom. Oznámila to agentúra AP.

Vedenie NATO dnes informovali o situácii, deň po tom, čo aliancia oznámila vyslanie záložného práporu z Nemecka, ktorý má posilniť šesťtisícovú mierovú jednotku KFOR. Hovorkyňa aliancie Carmen Romerová povedala, že "súčasnou prioritou pre NATO je udržať bezpečné prostredie".

Zástupcovia EÚ predložili plán kompromisného riešenia situácie. V Prištine to dnes podľa agentúry DPA oznámili kosovskoalbánske a medzinárodné zdroje.

Návrh predpokladá, že na hraničných priechodoch so Srbskom budú slúžiť kosovskí Srbi aj Albánci. Tým by sa čiastočne splnila požiadavka kosovských Srbov na kontrolu priechodov do Srbska. Srbi následne odstránia cestné blokády na severe Kosova. V septembri by mali za sprostredkovania EÚ pokračovať rokovania o kosovských colných pečiatkach, ktoré spor vyvolali. Srbsko pečiatky odmieta uznať a z tohto dôvodu zakázalo dovoz tovaru z Kosova. Vláda v Prištine reagovala rovnakým protiopatrením.

Najhoršie násilnosti od vyhlásenia kosovskej nezávislosti z roku 2008 vypukli po tom, čo sa kosovská polícia minulý pondelok pokúsila prevziať kontrolu nad hraničnými priechodmi Brnjak a Jarinje, aby presadila zákaz dovozu tovaru zo Srbska. Tento krok vyvolal hnev miestnych Srbov, ktorí majú na severe Kosova väčšinu a odmietajú uznávať vládu v Prištine. Pri nepokojoch utrpel smrteľné zranenie jeden kosovský policajt a srbskí militanti podpálili jeden hraničný priechod. Po obsadení priechodov vojakmi KFOR Srbi na protest zablokovali cesty na severe Kosova.

2 3 ari juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA