NATO odstránilo cestné zátarasy v Kosove, ale kosovskí Srbi ich znova postavili

Belehrad 27. septembra (TASR) – Príslušníci misie NATO v Kosove (KFOR) odstránili v pondelok večer a dnes ráno niekoľko cestných zátaras na nepokojnom severe Kosova pri hraniciach so Srbskom, takmer ihneď ich však nahradili nové barikády.

Mierové sily KFOR museli použiť buldozéry na odstránenie ton štrku, ktorý blokoval cestu k hraničnému priechodu Jarinje, informovali dnes médiá v Belehrade. Barikáda blokovala tiež cestu do neďalekej základne KFOR. Kosovskí Srbi však ihneď doviezli ďalší štrk a zložili ho na tej istej ceste o kúsok ďalej, uviedla televízia B92.

Podľa tlačovej agentúry Beta, KFOR použila dnes ráno slzotvorný plyn pri zákroku na inej ceste na severe, v najväčšej srbskej enkláve v Kosove. Srbi postavili cestné zátarasy vo všetkých častiach svojej enklávy v polovici septembra na protest proti tomu, že stratili kontrolu nad hraničnými priechodmi do susedného Srbska.

Zriadili tiež improvizované cesty do Srbska, aby obišli hraničné kontroly. KFOR niekoľko "alternatívnych" ciest v uplynulých dňoch zrušila, ale objavili sa nové cesty.

Prevzatie hraničných priechodov je súčasťou snahy Prištiny presadiť svoju zvrchovanosť v srbskej enkláve v Kosove a zrušiť vplyv Belehradu na ňu.

Bývalá srbská provincia Kosovo vyhlásila v roku 2008 jednostranne nezávislosť od Belehradu, nepodarilo sa jej však podmaniť si kosovských Srbov, ktorí majú politickú a finančnú podporu Belehradu.

Napriek vzájomnému nepriateľstvu, začali v marci tohto roku Belehrad a Priština rokovať o vyriešení konkrétnych problémov ako je doprava, obchod či vzdelávanie. Sprostredkovateľa im robí Európska únia.

Ďalšie kolo rokovaní by sa malo dnes uskutočniť v Bruseli. Na programe má energetiku, telekomunikácie a srbské vetovanie účasti Kosova v regionálnych iniciatívach.

Zdroj: DPA

3 žab juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA