NATO: Šéf aliancie podporil kandidatúru Srbska za člena EÚ

Brusel/Mitrovica 7. decembra (TASR) – Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen sa dnes vyslovil za to, aby EÚ na nastávajúcom summite udelila Srbsku štatút kandidáta na členstvo. Podľa Rasmussena by z tohto kroku mohla mať osoh celá Európa.

"Samozrejme, je na EÚ, aby rozhodla, či Srbsku udelí štatút kandidáta. Ale som presvedčený, že každý krok, ktorý môže zlepšiť vzťahy medzi krajinami v regióne a euroatlantickými štruktúrami, vrátane EÚ a NATO, bude prospešný nielen pre región, ale pre Európu ako celok," povedal Rasmussen.

Šéf NATO kandidatúru Srbska podporil napriek nedávnym násilnostiam medzi severokosovskými Srbmi a vojakmi mierovej jednotky KFOR. V kosovskej mierovej jednotke pôsobí približne 5500 vojakov NATO.

Šance na udelenie štatútu kandidáta zvýšilo aj rozhodnutie kosovských Srbov, ktorí dnes odstránili barikády na hlavných cestách na severe Kosova.

Barikády postavili v júli na protest proti snahám kosovskej vlády obsadiť dva hraničné priechody so Srbskom kosovskými colníkmi a policajtmi. Spor vyvolal najväčšie násilnosti od vyhlásenia nezávislosti Kosova z roku 2008.

K zmierneniu napätia došlo po tom, čo sa Belehrad a Priština minulý týždeň dohodli na spoločnom spravovaní hraničných priechodov.

EÚ má o udelení kandidatúry Srbsku rozhodnúť 9. decembra.

Zdroj: AP, Reuters

2 1 ari juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA