Nemecká BND sledovala okolo 700 jednotlivcov zo spriatelených krajín

Berlín 15. októbra (TASR) - Aj americké ministerstvo zahraničných vecí figurovalo podľa informácií rozhlasovej stanice RBB Inforadio medzi špionážnymi cieľmi nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND). Konkrétne išlo o odpočúvanie cieľovej osoby v centrále rezortu diplomacie USA. Medzi odpočúvanými subjektmi však mali byť aj americké vojenské zariadenia v Afganistane.

Berlín 15. októbra (TASR) – Aj americké ministerstvo zahraničných vecí figurovalo podľa informácií rozhlasovej stanice RBB Inforadio medzi špionážnymi cieľmi nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND). Konkrétne išlo o odpočúvanie cieľovej osoby v centrále rezortu diplomacie USA. Medzi odpočúvanými subjektmi však mali byť aj americké vojenské zariadenia v Afganistane.

O postupe BND sa v stredu hovorilo na tajnom zasadaní, na ktorom sa zúčastnil aj riaditeľ BND Gerhard Schindler.

Ako vysvitlo, BND roky využívala štvormiestny počet možno problematických selektorov. Podľa informácií RBB v októbri 2013 ich bolo deaktivovaných 2800. Objektom záujmu nemeckej tajnej služby bolo podľa doteraz dostupných informácií údajne okolo 700 jednotlivcov odpočúvaných v zariadeniach spriatelených európskych krajín i USA. Boli medzi nimi napríklad diplomati z francúzskej ambasády v Nigeri alebo z amerického veľvyslanectva v Sudáne.

Nezodpovedanou otázkou naďalej zostáva, či použité kľúčové slová zodpovedali, respektíve boli kryté stanovenými úlohami BND.

Už dlhší čas je známe, že americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) roky sledovala európske firmy a politikov práve s pomocou nemeckej BND, ktorá poskytovala príslušné selektory.

Až teraz však vyšlo najavo, že BND monitorovala komunikáciu medzi spriatelenými krajinami aj pomocou vlastných kľúčových slov, nepoužívajúc iba tie, využívané americkou NSA.

3 12 20 le hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA