Nikózia alebo Pafos budú európskym mestom kultúry v roku 2017

Brusel 23. decembra (TASR) – Cyperská výberová komisia vo štvrtok rozhodla o dvoch kandidátoch, ktorí budú medzi sebou súťažiť o titul Európske mesto kultúry na rok 2017. Kandidátmi na získanie tohto titulu sú hlavné mesto Nikózia a pobrežné mesto Pafos, ktoré bolo v staroveku hlavným mestom ostrova.

Rozhodnutie výberovej komisie oznámila cyperská eurokomisárka Andrula Vasiliová, ktorá má v Európskej komisii na starosti rezort vzdelávania, kultúry, mládeže a mnohojazyčnosti.

"Som potešená entuziazmom, ktorý ľudia na Cypre preukázali pre získanie titulu hlavného európskeho mesta kultúry a mravčou prácou, ktorú prejavili obyvatelia miest pre propagáciu svojej kandidatúry. Blahoželám Nikózii a Pafosu, že sa im podarilo dostať do finálového kola," uviedla komisárka Vasiliová. Dodala, že získanie tohto titulu, či už pre jedno alebo pre druhé mesto, bude obrovskou príležitosťou pre rozvoj príležitostí v kultúrnej, sociálno-ekonomickej a turistickej oblasti.

Býva akýmsi nepísaným zvykom, že za európske hlavné mesto kultúry sa vyberá iné mesto, než metropola krajiny.

Štyridsaťtisícový Pafos, ktorý leží na pobreží Stredozemného mora, má bohatú históriu. V mytológii je miestom, kde sa z peny zrodila bohyňa Afrodita a na svojich cestách sem zavítal apoštol Pavol. Dnes je toto mesto bohaté na antické pamiatky, ktoré bolo v roku 1980 zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO, jedným z hlavných centier cyperského cestovného ruchu.

Spolu s vybratým cyperským mestom bude v roku 2017 nositeľom titulu Európske mesto kultúry aj niektoré z dvoch dánskych miest – Aarhus alebo Sonderborg -, ktoré sa dostali do finále v dánskom domácom výbere.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) ari

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA