Nové sankcie EÚ voči Sýrii vstúpia do platnosti utorok 15. novembra

Brusel 14. novembra (TASR) – Ministri zahraničných vecí Európskej únie, ktorí zasadajú na pracovnom stretnutí v Bruseli, schváli dnes avizované sankcie voči Sýrii.

Na "čierny zoznam" EÚ pribudlo 18 nových osôb, ktoré sú úzko prepojené s vládnym režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada. okrem toho ministri odsúhlasili aj zmrazenie kontaktov medzi sýrskymi úradmi a Európskou investičnou bankou.

Nové sankcie zo strany EÚ sú odpoveďou na nekončiaci represívny postoj sýrskych vládnych síl voči domácemu obyvateľstvu požadujúcemu politické a ekonomické reformy. Represie si doteraz vyžiadali už vyše 3500 obetí, uvádza vo svojej najnovšej správe OSN.

Rada ministrov zahraničných vecí "potrestala" ďalších 18 osôb neudeľovaním cestovateľských víz a zmrazením ich účtov na zahraničných kontách. Okrem toho rozhodla ukončiť tok pôžičiek a finančných prevodov, ako aj platnosť dohôd o technickej pomoci medzi sýrskou vládou a Európskou investičnou bankou.

Dnešné rozhodnutie nadobudne platnosť v utorok 15. novembra. Celkový počet osôb, ktoré sa ocitli na európskom zozname sankcií, sa zvýši na 74. Sankcie pritom i naďalej platia pre 19 podnikateľských subjektov a firiem zo Sýrie, ktoré sú prepojené s vládnym režimom. V utorok takisto vstúpi do platnosti aj nedávno prijatý zákaz o zahraničných investíciách do sýrskeho ropného sektora.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA