NRSR: I. Radičová vylučuje, že by sa lídri EÚ nedohodli na nových pravidlách

Bratislava 6. decembra (TASR) – Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) vylučuje, že by európski lídri na piatkovom (9.12.) summite v Bruseli nedospeli k dohode na nových prísnejších rozpočtových pravidlách. "Situácia je natoľko vážna a prepad do recesie tak ohrozuje každú krajinu vrátane SR, že vylučujem, že by neprišlo k dohode na takýchto postupoch a procedúrach. Je to jediná možnosť, ktorú momentálne máme, inú nevidím," povedala novinárom po rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti.

Členovia eurovýboru jej predtým schválili mandát na zastupovanie Slovenska v Bruseli. Zatiaľ čo bývalí koaliční poslanci z SaS, OKS a Obyčajných ľudí sa hlasovania zdržali, mandát pre šéfku exekutívy podporili aj opoziční členovia výboru zo Smeru-SD.

"Mandát od výboru je úplne jasný. V krátkodobých opatreniach – podporiť opatrenia na okamžité zavedenie rozpočtovej disciplíny, sankčného mechanizmu, kontroly, monitoringu. Zároveň jasný mandát na pozíciu Európskej centrálnej banky, má sa zachovať jej autonómne postavenie," priblížila Radičová.

Premiérka na summite podľa vlastných slov podporí aj skrátenie procesu prijímania permanentného záchranného mechanizmu eurozóny (ESM). Ten mal pôvodne nahradiť dočasný euroval až v roku 2013, podľa aktuálnych dohôd by však mal začať fungovať už od polovice budúceho roka.

Jeho schválenie chce však Radičová nechať až na novú vládu, ktorá vznikne po marcových predčasných voľbách. "Vláda má veľmi obmedzený mandát, najmä čo sa týka takýchto zásadných rozhodnutí a ja to rešpektujem. Schválenie sa predpokladá do júla budúceho roka a som presvedčená, že má byť v kompetencii novozvolenej Národnej rady," avizovala.

Opatrne sa stavia aj k možnosti usporiadať na Slovensku k pripravovaným zmenám európskych pravidiel referendum. Podľa Radičovej treba odlišovať krátkodobé opatrenia, ktoré si nevyžadujú zásadnú zmenu Lisabonskej zmluvy. "O referende hovoria viaceré krajiny v situácii, že by prišlo k zmene kompetencií národných štátov. Ale to je otvorená diskusia aj o príprave možno novej zmluvy. To je iná a dlhodobejšia téma, netreba to zmiešavať," zdôraznila.

Veľmi citlivá pre Slovensko, ale aj pre ďalšie štáty, je možné zrušenie práva veta pri rozhodovaní na európskej úrovni. Rozdiel je však podľa Radičovej medzi zásadnými otázkami a rôznymi čiastkovými témami. "Veľmi záleží od toho, o čom sa má rozhodovať a akým spôsobom. V tomto duchu budem diskutovať na summite," dodala premiérka.

Podľa schváleného stanoviska eurovýboru bude SR na summite podporovať sprísnenie pravidiel, vrátane tvrdých sankcií pre krajiny, ktoré nedodržiavajú pravidlá Paktu stability a rastu. "Takéto sprísnenie zvýši dôveryhodnosť eurozóny a prispeje k ozdraveniu verejných financií jej členských štátov," tvrdia členovia výboru v schválenom mandáte.

Krajiny s nadmerným deficitom by mali byť podľa nich pod prísnym dohľadom Európskej komisie (EK) alebo inej na to určenej inštitúcie. Slovensko však zároveň bude presadzovať, aby zodpovedné krajiny, ktoré dodržiavajú pravidlá Paktu stability a rastu, neboli obmedzované vo svojej rozpočtovej a hospodárskej politike. "Takéto zodpovedné krajiny musia mať právo slobodne si vybrať rozpočtovú politiku, ktorá im vyhovuje," zdôrazňujú poslanci.

vjo

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA