EÚ je spokojná so zavádzaním reforiem v Portugalsku

Brusel 18. októbra (TASR) – Európska únia (EÚ) je spokojná s tým, ako Portugalsko zavádza reformy, na ktorých sa dohodlo s Bruselom a Medzinárodným menovým fondom (MMF). Existuje však riziko, že sa mu nepodarí tento rok znížiť schodok verejných financií na plánovanú úroveň. Uviedol to dnes eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Oli Rehn.

Rehn ocenil, že vláda v Lisabone rýchlo pristúpila k zavádzaniu štrukturálnych reforiem a plní body programu, na ktorých sa dohodla s veriteľmi. Okrem toho Portugalsko rýchlo zareagovalo aj na negatívne prekvapenie, ktoré mu so svojimi dlhmi pripravil ostrov Madeira. Čo je tiež dôležité, potvrdilo, že je odhodlané rázne reštrukturalizovať štátne podniky, do ktorých musí nalievať peniaze, čo tiež predstavuje riziko pre verejné financie.

Napriek týmto snahám najnovšie štatistické údaje podľa Rehna naznačujú, že sa krajine možno nepodarí znížiť tento rok rozpočtový deficit tak, ako sľúbila.

Návrh rozpočtu na rok 2012 je však "odvážny" a ukazuje, že Lisabon je odhodlaný splniť svoj fiškálny cieľ v nasledujúcom roku a stlačiť schodok verejných financií pod hranicu 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), dodal hovorca Európskej komisie Amadeu Altafaj.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA