O. REHN: Španielsko, Taliansko a Francúzsko nebudú potrebovať finančnú pomoc

Berlín 15. augusta (TASR) – Španielsko, Taliansko a Francúzsko nebudú potrebovať finančnú pomoc z európskeho záchranného fondu, tzv. eurovalu. Uviedol to v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckých novín Bild eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

"Neočakávame, že tieto krajiny budú potrebovať pomoc z eurovalu," vyhlásil komisár, podľa ktorého spomínané štáty zavádzajú reformy a robia všetko pre to, aby dali svoje verejné financie aj ekonomiky do poriadku. "To je spôsob, ako obnoviť a posilniť dôveru trhov," konštatoval.

Rehn zároveň očakáva, že členské štáty eurozóny najneskôr do septembra schvália rozšírenie úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), na ktorom sa dohodli na mimoriadnom summite 21. júla. Viacerí nemeckí poslanci ale upozornili, že je to príliš ambiciózne. Väčšina parlamentov v eurozóne má až do septembra prázdniny a žiadna z vlád nezvolala mimoriadne zasadnutie zákonodarného zboru.

"Parlamentné procedúry jednotlivých štátov sú rozdielne. V niektorých krajinách je potrebný súhlas parlamentu (s návrhom na rozšírenie EFSF), v iných nie. Musíme však rýchlo uzákoniť opatrenia schválené 21. júla – najneskôr v septembri, aby sme urobili koniec neistote," vyhlásil Rehn.

V nedeľu 14. augusta predseda nemeckého parlamentu Norbert Lammert "schladil" vládu, ktorá očakávala, že poslanci budú o EFSF hlasovať 23. septembra.

Kabinet v Berlíne rovnako ako rakúsky, fínsky, holandský a slovenský kabinet však veria, že národné parlamenty rozšírenie úverovej kapacity EFSF na 440 miliárd eur schvália.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA