Obama telefonoval s Merkelovou pred kľúčovým summitom EÚ

Washington 8. decembra (TASR) – Americký prezident Barack Obama sa v stredu telefonicky rozprával s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o kríze, ktorá trápi eurozónu.

Lídri pokračovali vo "svojich neustálych konzultáciách o finančnej situácii v eurozóne", oznámil Biely dom vo vyhlásení.

Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v stredu už skôr vyzvali svojich partnerov v Európskej únii, aby urobili okamžité kroky zamerané na zvládnutie dlhovej krízy v regióne. Výzva prišla v čase, keď sa objavujú náznaky sporov o opatreniach, potrebných na zvládnutie krízovej situácie.

Rozhodujúci summit lídrov EÚ sa má konať dnes a v piatok v Bruseli. Budú na ňom diskutovať o prípadných zmenách v zmluve o Európskej únii, ktoré by zaručili väčšiu fiškálnu disciplínu v eurozóne a tak obnovili dôveru trhov v euroblok, sužovaný dlhmi.

Obama sa poďakoval Merkelovej a ostatným európskym lídrom za ich snahu vyriešiť krízu. Obaja lídri sa zhodli, že je dôležité nájsť "trvalé a spoľahlivé riešenie". Informoval o tom Biely dom.

Americký minister financií Timothy Geithner je na ceste po Európe a vyvíja tlak na úniu, aby vyriešila svoju krízu. Minister vyhlásil po skoršom stredajšom stretnutí s francúzskymi lídrami, že je presvedčený o "úspechu".

Zdroj: DPA

3 jam

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA