OBCHOD: Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ v júni medzimesačne klesli

Luxemburg 12. augusta (TASR) - Maloobchodné tržby v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v júni klesli. Dôvodom bolo zlacnenie potravín aj nepotravinárskych produktov. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat.

Luxemburg 12. augusta (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v júni klesli. Dôvodom bolo zlacnenie potravín aj nepotravinárskych produktov. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa prvého odhadu Eurostatu sa maloobchodný predaj v regióne, ktorý platí eurom, po očistení od sezónnych vplyvov v júni znížil o 0,6 % v porovnaní s májom, keď medzimesačne vzrástol o 0,1 %.

V celej Európskej únii (EÚ) maloobchodné tržby v júni klesli medzimesačne o 0,5 % po májovom zvýšení o 0,2 %.

V medziročnom porovnaní maloobchodný predaj v eurozóne v júni vzrástol o 1,2 % a v celej únii sa zvýšil o 2 %.

Dôvodom júnového medzimesačného poklesu maloobchodných tržieb v eurozóne bolo zlacnenie potravín, nealkoholických nápojov a tabakových výrobkov o 0,8 % a nepotravinárskych produktov o 0,2 %, pričom tržby z predaja palív stagnovali.

V celej EÚ sa znížil obrat maloobchodníkov z predaja potravín, nápojov a tabakových výrobkov v júni medzimesačne o 0,6 %, z predaja nepotravinárskych produktov klesol o 0,1 %, z toho tržby z predaja palív sa znížili o 0,4 %.

Spomedzi členských štátov únie, ktoré Eurostatu dodali údaje za jún, najväčší medzimesačný pokles maloobchodných tržieb nahlásili Nemecko (-2,3 %), Slovinsko (-1,6 %) a Poľsko (-1,4 %) a najviac stúpol obrat maloobchodníkov v Rumunsku (1,7 %), Rakúsku (1,3 %) a Dánsku (1,1 %).

V medziročnom porovnaní sa tržby z predaja nepotravinárskych produktov v júni zvýšili v eurozóne o 2,3 % a v EÚ o 3,4 %, predaj palív vzrástol o 1,8 % v regióne, ktorý platí eurom, a o 1,4 % v celej únii. Tržby z potravín, nápojov a tabakových výrobkov stúpli o 0,1 % v menovej únii a o 0,8 % v celej EÚ.

Najstrmší medziročný nárast tržieb zaznamenali v júni Rumunsko (7,9 %), Litva (7,1 %) a Lotyšsko (6,8 %), zatiaľ čo ich pokles nahlásili len Luxembursko (-9,9 %) a Fínsko (-0,2 %).

Na Slovensku maloobchodné tržby v júni medzimesačne vzrástli o 0,5 % a medziročne o 2,7 %.

12 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA