Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ v júni ožili

Brusel 3. augusta (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne aj v Európskej únii (EÚ), ktoré sú ukazovateľom spotrebiteľského dopytu, sa v júni 2011 zotavili z májového poklesu a prekonali odhady analytikov. Oznámil to dnes európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa najnovších údajov sa objem maloobchodného predaja v 17 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, v júni oproti máju zvýšil o 0,9 % a v celej EÚ stúpol o 0,7 %. Na porovnanie, májové tržby klesli oproti predchádzajúcemu mesiacu v eurozóne aj únii zhodne o 1,3 %.

Aj v medziročnom porovnaní sa maloobchodný predaj v júni znížil, a to v krajinách, ktoré platia eurom o 0,4 % a v EÚ o 0,2 %.

Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, pritom odhadovali, že júnové tržby v eurozóne medzimesačne stúpnu o 0,5 % a medziročne sa znížia o 1 %.

Z najnovších údajov ďalej vyplýva, že zatiaľ čo predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov sa v júni oproti máju zvýšil v eurozóne o 0,9 % a v EÚ o 1 %, odbyt nepotravinárskych produktov vzrástol v 17 krajinách menového bloku o 1 % a v celej únii o 1,2 %.

Spomedzi krajín, ktoré Eurostatu dodali údaje za jún, maloobchodné tržby medzimesačne vzrástli v 14 štátoch, v šiestich klesli a v Írsku stagnovali. Najviac sa zvýšil obrat obchodníkov v Nemecku (6,3 %), Lotyšsku (3,3 %), Švédsku (3 %) a Rakúsku (2,4 %), naopak, najvýraznejší pokles nahlásili Rumunsko (-1,3 %) a Belgicko (-1 %). Na Slovensku maloobchodný predaj stúpol medzimesačne o 0,2 %.

V medziročnom porovnaní klesol predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov v júni 2011 v eurozóne o 0,2 % a v EÚ o 1,1 %. Dopyt po nepotravinárskych výrobkoch v menovej únii stagnoval a v európskej dvadsaťsedmičke vzrástol o 1 %.

Pokles medziročného obratu zaznamenali v júni obchodníci v 12 štátoch a nárast v deviatich krajinách EÚ. Najviac sa znížili tržby obchodníkom v Španielsku (-8,3 %), Rumunsku (-8,2 %) a Portugalsku (-5,9 %) a najvýraznejšie stúpli v Luxembursku (12,4 %). Na Slovensku sa tržby v júni 2011 znížili medziročne o 4,2 %.

Informoval o tom Eurostat.

12 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA