Maloobchodné tržby v eurozóne v decembri klesli, v EÚ sa zvýšili

Brusel 3. februára (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne sa v decembri, keď vrcholí vianočná nákupná sezóna, prekvapujúco znížili. To signalizuje, že úsporné opatrenia európskych vlád majú negatívny vplyv na výdavky domácností.

Podľa najnovších údajov európskeho štatistického úradu Eurostat decembrový obrat maloobchodníkov v eurozóne klesol oproti novembru o 0,4 %, zatiaľ čo v celej Európskej únii (EÚ) vzrástol o 0,3 %.

Aj v medziročnom porovnaní sa maloobchodný predaj v 17 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, v decembri znížil 1,6 % a v EÚ stúpol o 0,1 %.

Za celý rok 2011 klesli tržby maloobchodníkov oproti predchádzajúcemu roku 2010 v eurozóne o 0,6 % a v EÚ o 0,1 %.

Zo štatistík ďalej vyplýva, že odbyt potravín, nápojov a tabakových výrobkov sa v decembri oproti novembru v eurozóne znížil o 0,2 % a v celej únii vzrástol o 0,3 %. Aj predaj nepotravinárskych produktov klesol v 17 krajinách, ktoré platia eurom, o 0,1 % a v EÚ sa zvýšil o 0,3 %.

Spomedzi krajín, ktoré Eurostatu dodali údaje za december, sa maloobchodné tržby medzimesačne znížili v 11, zvýšili v ôsmich štátoch a v Írsku a Švédsku stagnovali. Najviac pritom klesol obrat maloobchodníkov na Malte a v Slovinsku (zhodne o -3,1 %), a tiež v Lotyšsku (-2 %) a naopak, najvýraznejšie stúpli tržby v Portugalsku (2,2 %), Belgicku (1,5 %) a v Poľsku (0,7 %). Na Slovensku sa maloobchodný predaj v decembri znížil medzimesačne o 0,6 %.

V medziročnom porovnaní klesol predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov vlani v decembri o 1,3 % v eurozóne o 0,6 % v EÚ, zatiaľ čo odbyt nepotravinárskych výrobkov sa v menovej únii znížil o 1,5 %, ale v 27-člennej EÚ vzrástol o 0,8 %.

V medziročnom porovnaní sa decembrové tržby maloobchodníkov zvýšili v 11 a klesli v 10 štátoch, pričom najväčší prepad zaznamenali maloobchodníci v Portugalsku (-8,8 %), Španielsku (-5,3 %) a na Slovensku (-3,3 %) a najviac vzrástol maloobchodný predaj v Litve (13 %), Lotyšsku (7,1 %) a v Británii (6,3 %).

Informoval o tom Eurostat a agentúra AP.

2 12 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA