Oettinger: Nemecké právo na azyl je spoluzodpovedné za utečeneckú krízu

Berlín 25. novembra (TASR) - Nemecký eurokomisár Günther Oettinger v dnes zverejnenom rozhovore uviedol, že nemecké právo na azyl je spoluzodpovedné za utečeneckú krízu v Európe. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. "Nemecké právo na azyl pôsobí ako magnet na utečencov," povedal Oettinger pre denník Handelsblatt.

Berlín 25. novembra (TASR) – Nemecký eurokomisár Günther Oettinger v dnes zverejnenom rozhovore uviedol, že nemecké právo na azyl je spoluzodpovedné za utečeneckú krízu v Európe. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

“Nemecké právo na azyl pôsobí ako magnet na utečencov,” povedal Oettinger pre denník Handelsblatt. Z dlhodobého hľadiska možno podľa neho prisťahovalectvo do Nemecka znížiť len tak, že sa obmedzia stimuly. Oettinger hovoril o možnej potrebe zmeny nemeckého základného zákona (ústavy) s cieľom reformovať právo na azyl, ktoré je v ňom zakotvené. V opačnom prípade “ostáva v podstate len jedna alternatíva: miliardová pomoc pre utečenecké tábory v Turecku a iných štátoch”, zdôraznil.

Európska únia sa môže podľa Oettingera podieľať na tomto financovaní “len obmedzene” – rozpočet nenecháva veľký priestor na manévrovanie. Na lepšie riadenie migrácie do Európy odporučil komisár EÚ zodpovedný za digitálnu ekonomiku lepšie zabezpečenie vonkajších hraníc únie. “Potrebujeme výkonný úrad na ochranu hranice… Potrebných by 5000 namiesto 500 pohraničníkov,” vyhlásil.

3 gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA