Európska komisia privítala ruské zrušenie zákazu dovozu zeleniny

Brusel 8. augusta (TASR) – Európska komisia privítala dnes rozhodnutie Ruska zrušiť zákaz dovozu zeleniny z krajín EÚ, ktorý trval od 2. júna. Ruská strana vyhlásila zákaz začiatkom júna v reakcii na šíriacu sa nákazu baktériou E. coli. Zákaz prestane platiť od utorka tohto týždňa.

John Dalli, komisár EÚ pre zdravie a ochranu spotrebiteľov, dnes oznámil, že Európska komisia už 22. júna uzatvorila dohodu s Ruskou federáciou o systéme certifikácie zeleniny a ovocia pochádzajúceho z trhov EÚ, ktorý mal postupne potvrdiť, že šírenie nákazy baktériou E. coli je už minulosťou.

"Vítam rozhodnutie kompetentných ruských orgánov o zrušení dočasného zákazu dovozu čerstvej zeleniny zo štátov EÚ. Toto rozhodnutie vychádza z politickej dohody uzavretej 10. júna medzi predsedom EK Barrosom a ruským prezidentom Medvedevom," vyhlásil komisár.

Detaily o implementácii tejto dohody sa dotiahli počas jeho návštevy v Moskve 22. júna a ruská strana sa zaviazala, že tento zákaz zruší po desiatom dni odo dňa, keď nebude hlásený nijaký nový prípad prenosu nákazy baktériou E. coli O104 na ľudí. Posledný takýto prípad bol hlásený 27. júla.

Európska komisia považovala ruský zákaz dovozu európskej zeleniny za nepriamo úmerný z hľadiska možných zdravotných rizík a za vedecky nepodložený.

Ruská organizácia na ochranu práv spotrebiteľov oznámila, že od utorka umožní dovoz surovej zeleniny z Nemecka, Estónska, Lotyšska, Litvy a zo Slovinska. Dodávateľom z iných krajín EÚ výnimky zo zákazu udelili dávnejšie. Ruskí importéri v roku 2010 doviezli z členských krajín EÚ takmer štvrtinu spotrebovanej zeleniny, približne 620.000 ton.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA