Orbán pre HírTV: Maďarsko má záujem na rýchlych rokovaniach a dohode

Budapešť 25. januára (TASR) – Rokovania maďarskej vlády a Medzinárodného menového fondu (MMF), respektíve Európskej únie (EÚ) sa môžu začať kedykoľvek. V rozhovore pre spravodajskú televíziu HírTV to po utorkových rokovaniach v Bruseli uviedol premiér Viktor Orbán.

Podľa jeho slov po utorku nezostala žiadna otázka, v ktorej by maďarská vláda a Európska komisia (EK) nepoznali postoje druhej strany. Orbán zároveň poznamenal, že osobne nepovažuje žiadnu diskutovanú otázku za tabu. Pri utorkovej schôdzke v Bruseli požiadal predsedu EK Josého Manuela Barrosa, aby všetky výhrady Európskej únie podporil argumentmi.

V interview, ktoré predseda maďarskej vlády poskytol na palube lietadla počas návratu z Bruselu, na margo rokovaní s MMF a EÚ povedal, že ich termín je ešte otázny, avšak vo svetle udalostí uplynulých hodín sa v podstate môžu začať kedykoľvek. Nezávisí to od maďarskej strany, dodal Orbán.

Ukončenie týchto rokovaní závisí od toho, aké otázky bude chcieť prerokovať MMF. "O tom v súčasnosti nejestvujú ani špekulácie, nič oficiálneho, respektíve istého o tom nemôžeme vedieť a púšťať sa do špekulácií nemá význam," povedal maďarský premiér. "Maďarsko má každopádne záujem na rýchlych rokovaniach a dohode," zdôraznil Viktor Orbán.

Aj v otázkach, na ktoré nemáme rovnaký názor, sú stanoviská jasné, uviedol predseda maďarskej vlády na adresu rokovaní s predsedom EK. Zdôraznil, že už niet otázok, v ktorých by obe strany nepoznali stanovisko partnera. "Dal som najavo, že Maďari sú v Maďarsku hrdí na to, čo sme dosiahli v uplynulom poldruha roku, sú hrdí na ústavu, na zákony prijaté dvojtretinovou väčšinou a na prácu, vďaka ktorej sme za 1,5 roka stvorili 365 zákonov," vyhlásil Orbán.

Maďarsko je podľa jeho slov otvorenou krajinou, v ktorej niet tabuizovaných otázok. Budapešť je o všetkom ochotná hovoriť, ale žiada, aby za všetkými postojmi EÚ boli argumenty, ku ktorým môže Maďarsko pripojiť svoje, aby sa potom dali porovnať.

Viktor Orbán sa domnieva, že postoje sa vo väčšine otázok približujú. V niekoľkých prípadoch došlo už k riešeniu, v iných Maďarsko podľa Orbána bez právneho konania neustúpi.

Na margo spojenia Maďarskej národnej banky a Štátneho dozoru finančných organizácií Viktor Orbán uviedol, že spôsob, ktorý navrhol Brusel, je pre maďarskú stranu neprijateľný, voči tomu, ktorý navrhuje Budapešť, majú výhrady v EÚ. Keďže sa obe strany zhodli, že nejde o kľúčovú otázku z hľadiska maďarskej ekonomiky, považujú za najjednoduchšie, ak obe inštitúcie zostanú aj v budúcnosti oddelené.

Orbán konkretizoval, že sa vyskytli jedna až dve nepodstatné otázky, v ktorých v záujme pokoja ustúpi. Takou je napríklad účasť zástupcov vlády na zasadaniach rady centrálnej banky.

Podľa jeho slov však jestvujú aj otázky, v ktorých maďarská vláda vzhľadom na suverenitu krajiny nemá priestor na zmenu postoja. Takou je aj prísaha najvyššieho predstaviteľa Maďarskej národnej banky (MNB). Výnimkou nemôže byť ani mzda šéfa MNB, na ktorého sa vzťahujú rovnaké predpisy, ako na iných verejných činiteľov.

Ako konštatoval Viktor Orbán, diskusia o niekoľkých bodoch ešte pokračuje, avšak "body, považované v minulosti za najťažšie, sú za nami".

6 le hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA