O.REHN: Grécko má poslednú šancu zachrániť sa pred pádom

Brusel 26. septembra (TASR) – Grécko má poslednú šancu zachrániť svoju ekonomiku pred pádom. Upozornil dnes eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn zadlženú krajinu, ktorá v ostatnom čase horúčkovito zavádza úsporné opatrenia, aby splnila podmienky vlaňajšieho záchranného úveru a dostala ďalšiu splátku.

Vláda v Aténach odhaduje, že jej dôjdu peniaze v polovici októbra, a ak nedostane ďalšiu splátku z úveru od členov eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF), bude musieť vyhlásiť bankrot.

Grécko sa však zmieta v hlbokej recesii. Inšpektori MMF, Európskej únie (EÚ) a Európskej centrálnej banky (ECB) zistili, že sa mu nedarí znižovať rozpočtový schodok tak, ako sa zaviazalo v rámci dohody o úvere. Ani privatizácia, či rušenie miest v prebujnenej štátnej správy nenapredujú tak, ako Atény vlani sľúbili veriteľom. Hrozí preto, že Grécko nedostane na budúci mesiac ďalších 8 miliárd eur z úveru. Vláda v Aténach preto zrýchlila zavádzanie dohodnutých reforiem a úspor, čo vyvolalo vlnu nových demonštrácií.

Podľa Amadeua Altafaja, hovorcu komisára Rehna, za normálnych okolností by ministri financií eurozóny na budúci týždeň na pravidelnej schôdzi, ktorá sa koná raz vždy začiatkom každého mesiaca, na základe správy inšpektorov schvaľovali uvoľnenie ďalšej splátky. To však možno teraz vylúčiť, vzhľadom na to, že Atény sa rozhýbali k aktivite až v predchádzajúcich dňoch a inšpektori preto správu nestihnú do summitu ministrov dokončiť.

Na druhej strane, Grécko v ostatných týždňoch výrazne pokročilo pri zavádzaní reforiem, čo je dôkaz, že chce dodržať svoje záväzky.

"Únia Grécko neopustí," vyhlásil Altafaj a pripomenul, že to, čo sa stane s Gréckom, bude mať vplyv aj na Berlín, Helsinki, Bratislavu, Londýn, ale aj Washington či Peking.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA