OSN vyjadrila hlboké sklamanie nad výsledkom stretnutia ministrov EÚ

Ženeva 15. septembra (TASR) - Organizácia Spojených národov vyjadrila dnes "hlboké sklamanie" nad výsledkom pondelňajšieho zasadnutia ministrov vnútra a zahraničných vecí Európskej únie, ktoré sa skončilo bez vytvorenia spoločného plánu na prerozdelenie 120. 000 utečencov. "Bez ďalšieho oneskorenia je potrebné prijať smerodajnú dohodu na vyriešenie situácie," uvádza sa v dnešnom vyhlásení ...

Ženeva 15. septembra (TASR) – Organizácia Spojených národov vyjadrila dnes “hlboké sklamanie” nad výsledkom pondelňajšieho zasadnutia ministrov vnútra a zahraničných vecí Európskej únie, ktoré sa skončilo bez vytvorenia spoločného plánu na prerozdelenie 120.000 utečencov.

“Bez ďalšieho oneskorenia je potrebné prijať smerodajnú dohodu na vyriešenie situácie,” uvádza sa v dnešnom vyhlásení Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) s tým, že členské štáty EÚ vyzýva na solidaritu, napísala agentúra Reuters.

Členské krajiny EÚ sa v pondelok zatiaľ “v princípe dohodli” na rozdelení 120.000 utečencov, záväzne sa však dohodli iba na prerozdelení 32.000 utečencov z Talianska a Grécka, z celkového počtu 40.000 osôb. Luxemburské predsedníctvo v EÚ musí nájsť do konca roka spôsob ako rozdeliť zvyšný počet okolo 8000 azylantov.

Podľa odhadov prekročilo od začiatku tohto roka do piatka Stredozemné more 432.000 utečencov, pričom daný počet je už teraz dvojnásobne vyšší oproti štatistike za celý vlaňajšok, informuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Iba za uplynulé dva dni sa pri pokuse preplaviť sa z Turecka do Grécka utopilo podľa IOM 72 migrantov.

Dvadsaťdva migrantov zomrelo pri dnešnej havárii lode, ktorá sa potopila v Egejskom mori pri pobreží Turecka. Z plavidla, ktoré malo namierené na grécky ostrov Kos, zachránili členovia pobrežnej hliadky 200 ďalších utečencov.

1 clu

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA