P. MIHÓK: Slovensko by mal v Bruseli zastupovať premiér, ale s jasným mandátom

Bratislava 18. októbra (TASR) – Na základe rozdelenia kompetencií na Slovensku by mal SR na summite Európskej únie (EÚ) vždy zastupovať premiér, avšak len s jasným mandátom. Upozornil na to v rozhovore pre TASR predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.

Lídrov EÚ čaká dôležitý summit o riešení dlhovej krízy už tento týždeň v nedeľu (23.10.). Práve s mandátom však môže mať Iveta Radičová (SDKÚ-DS) problém po tom, ako jej vláde nebola minulý týždeň vyslovená dôvera a doteraz nedošlo k dohode na podobe kabinetu do budúcoročných predčasných volieb.

"Zatiaľ to nesmeruje k jasnému mandátu, pretože môže informovať o schválení eurovalu na Slovensku, ale bude mať mandát prijať záväzok do budúcnosti? Keď nevie, či na poste vydrží päť mesiacov do volieb? Nepovažujem to za šťastné riešenie," zdôraznil Mihók.

Riešením ale nemusí byť ani taký postup, kedy by namiesto Radičovej išiel v nedeľu do Bruselu prezident SR Ivan Gašparovič. "Hlava štátu v tejto oblasti nemá žiadne právomoci. K čomu sa môže zaviazať prezident? Z hľadiska budúcnosti je to vláda, ktorá sa môže k niečomu zaviazať a následne vo finále parlament," pripomenul šéf SOPK.

Zároveň upozornil, že aj napriek schváleniu posilneného eurovalu môžu európske témy v budúcnosti spôsobiť ďalšiu politickú krízu. Po zriadení eurovalu totiž členské krajiny eurozóny pravdepodobne čaká koordinácia rozpočtovej politiky a presun kompetencii do Bruselu. "V tejto oblasti môže nastať ďalšia politická kríza na Slovensku, pretože aj strany, ktoré hlasovali za euroval, sú proti presunu ďalších kompetencii do Bruselu," podčiarkol Mihók.

Vláda by mala na svojom stredajšom (19.10.) rokovaní poveriť premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), aby viedla slovenskú delegáciu na nadchádzajúcom summite v Bruseli. Diskutovať sa tu bude o balíku opatrení na riešenie dlhovej krízy v eurozóne. Jeho súčasťou by mala byť aj únosná koncepcia oddlženia Grécka, s výraznejším podielom súkromných bánk a poisťovní.

Súčasťou balíka opatrení budú zrejme aj rozhodnutia o stabilizácii a rekapitalizácii európskych bánk, v nevyhnutnom prípade povinná. Dodatočnými opatreniami sa má tiež zvýšiť kapacita dočasného eurovalu. Napokon by mali byť prerokované aj opatrenia na zlepšenie riadenia eurozóny.

kva vjo

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA