Palestínčania privítali rozhodnutie EÚ označovať tovar z okupovaných území

Ramalláh 11. novembra (TASR) - Palestínske vedenie dnes privítalo rozhodnutie Európskej únie špecificky označovať izraelský dovozový tovar pochádzajúci z okupovaných palestínskych území. Opatrenie začalo platiť od dnešného dňa. "Vítame toto rozhodnutie, ktoré považujeme za dôležitý posun smerom k úplnému bojkotu židovských osád budovaných ilegálne na palestínskej pôde," uviedol Sájib Irikát, ...

Ramalláh 11. novembra (TASR) – Palestínske vedenie dnes privítalo rozhodnutie Európskej únie špecificky označovať izraelský dovozový tovar pochádzajúci z okupovaných palestínskych území. Opatrenie začalo platiť od dnešného dňa.

“Vítame toto rozhodnutie, ktoré považujeme za dôležitý posun smerom k úplnému bojkotu židovských osád budovaných ilegálne na palestínskej pôde,” uviedol Sájib Irikát, pobočník palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása a popredný člen Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP), ktorého citovala agentúra DPA.

Podľa neho tento krok poukazuje na to, že EÚ sa od svojich vyhlásení posúva ku konkrétnym skutkom, pričom je “treba hnať Izrael na zodpovednosť za zločiny, ktorých sa dopúšťa na krajine a ľude Palestíny”, uviedol Irikát vo vyhlásení.

Kontroverzný krok EÚ označovať produkty pochádzajúce od izraelských farmárov a výrobcov z okupovaných palestínskych území odlišne než tie, ktoré pochádzajú zo zvyšnej časti Izraela, skritizoval v utorok i izraelský vyslanec pri EÚ David Walzer s tým, že dané opatrenie so sebou prinesie následky.

Brusel trvá na tom, že cieľom inkriminovanej iniciatívy nie je bojkotovať produkty z okupovaných území. Tento tovar tvorí menej než päť percent izraelského exportu určeného pre EÚ.

V súčasnosti je tovar zo židovských osád, ktoré sú podľa medzinárodného práva ilegálne, označovaný ako izraelský. Výzva Európskej komisie ako exekutívy EÚ ukladá pre potravinársky priemysel a distribučné siete povinné uvádzanie pôvodu takýchto výrobkov – prevažne ovocia a zeleniny – na etiketách.

3 20 tth rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA