PIMCO: Dlhopisy krajín eurozóny sú toxické cenné papiere

New York 31. decembra (TASR) – Najväčší súkromný dlhopisový fond na svete Pimco považuje dlhopisy krajín eurozóny za "smeti". Aj tu však existuje jedna výnimka, a tou sú nemecké dlhopisy.

Analytik Pimco Tony Crescenzi nazval v rozhovore pre agentúru Bloomberg dlhopisy eurozóny za toxické dlhy. To znamená, že ich dal na rovnakú úroveň ako cenné papiere kryté hypotékami nadmerne zadlžených amerických spotrebiteľov, ktoré pred štyrmi rokmi vyvolali finančnú krízu. Crescenzi výslovne ušetril len nemecké Bundy.

Slovným spojením toxický dlh sa od roku 2007 označujú cenné papiere kryté zlými úvermi. Nesplácanie týchto úverov priviedlo pred štyrmi rokmi na pokraj krachu množstvo bánk. Crescenzi týmto prirovnaním naznačil, že dlhopisy krajín eurozóny v bilanciách bánk predstavujú podobné riziko ako na začiatku finančnej krízy hypotéky nebonitných klientov.

Banky zatiaľ znižujú hodnotu len gréckych dlhopisov. Politikmi presadzovaný odpis však vyvolal obavy, že finančné inštitúty budú musieť v dlhodobejšom horizonte odpustiť časť dlhov aj ďalším vysoko zadlženým krajinám. Tieto obavy sa týkajú predovšetkým Portugalska, Írska, Španielska a Talianska. Na rozdiel od Crescenziho však veľké ratingové agentúry hodnotia úverovú bonitu väčšiny krajín eurozóny dobrými známkami.

Pimco je dcérska spoločnosť poisťovne Allianz. Na jar zakladateľ fondu Bill Gross ostro kritizoval vysokú zadlženosť USA a označil americké dlhopisy za neperspektívnu investíciu. Pimco sa zbavilo amerických dlhopisov a dočasne ich nemalo vo svojom portfóliu. To sa však ukázalo ako chyba a Gross premeškal bezprecedentné posilnenie amerických dlhopisov.

Informoval o tom Financial Times Deutschland.

12 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA