EÚ sa pripravuje na ďalšiu plynovú krízu, situácia však nie je dramatická

Brusel 3. februára (TASR) – Európska únia (EÚ) sa pripravuje na ďalšiu prípadnú energetickú krízu potom, ako v dôsledku extrémnych mrazov dodávky ruského plynu do niektorých krajín únie klesli viac ako o 30 %.

Európska komisia (EK) dnes uviedla do pohotovosti svoj výbor pre koordináciu na trhu s plynom, trvá však na tom, že terajšia situácia ešte nedosiahla stav, ktorý by sa dal označiť za mimoriadny. Dôvodom je najmä to, že koordinácia medzi európskymi štátmi pri zabezpečovaní dodávok sa po predchádzajúcich krízach zlepšila a vybudovali sa aj nové zásobníky plynu.

Hovorkyňa EK Marlene Holznerová povedala, že Rusko momentálne zápasí s mimoriadne mrazivým počasím a muselo zvýšiť dodávky plynu pre vlastných obyvateľov. Upozornila pritom, že aj kontrakty na dodávky suroviny uzatvárané s Ruskom "umožňujú určité výkyvy v situácii, keď Rusko samotné musí zvýšiť dodávky na domáci trh". "A to je práve situácia, ku ktorej došlo v tomto období," povedala Holznerová. Teploty v niektorých oblastiach Ruska dosahujú v týchto dňoch okolo 35 stupňov Celzia pod nulou.

Rusko medzičasom obvinilo Ukrajinu, že odčerpáva viac plynu, než má dohodnuté na tento rok. Ukrajina to odmieta a ukrajinský minister energetiky Jurij Bojko dnes povedal, že Ruská federácia pre zvýšenú spotrebu na domácom trhu dodáva do tranzitu menej plynu než zvyčajne.

Keďže v poslednom desaťročí sa pre spory medzi Ruskom a Ukrajinou dostali európske krajiny do energetických problémov, Európska únia zlepšila koordináciu medzi štátmi, aby nedoplácali na prípadné ďalšie konflikty medzi Moskvou a Kyjevom.

Holznerová uviedla, že táto politika sa ukázala ako správna práve v týchto dňoch, keď sa dodávky plynu znížili do Poľska, na Slovensko, do Rakúska, Nemecka, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Grécka a Talianska. Ako dodala, Poľsko dokázalo tento týždeň zabezpečiť časť dodávok plynu do Nemecka a aj nové zásobníky v krajinách ako Česká republika a Slovensko preukázali svoju opodstatnenosť.

Informovala o tom agentúra AP.

2 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA