Podľa rakúskeho ministra financií sa Grécko musí dohodnúť s veriteľmi do nedele

Viedeň/Atény 24. júna (TASR) - Rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling vyhlásil, že dohoda s Gréckom musí byť na stole do nedele (28. 6.). Ak nebude, nie je podľa neho jasný ďalší vývoj udalostí. Informovala o tom agentúra Reuters. Veriteľské inštitúcie, teda Európska centrálna banka (ECB), Európska komisia (EK) a Medzinárodný menový fond (MMF), a ministri financií eurozóny musia poznať ...

Viedeň/Atény 24. júna (TASR) – Rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling vyhlásil, že dohoda s Gréckom musí byť na stole do nedele (28. 6.). Ak nebude, nie je podľa neho jasný ďalší vývoj udalostí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Veriteľské inštitúcie, teda Európska centrálna banka (ECB), Európska komisia (EK) a Medzinárodný menový fond (MMF), a ministri financií eurozóny musia poznať konkrétny termín implementácie reforiem, aby mohli súhlasiť s návrhom Atén, uviedol Schelling v rozhovore pre rakúsku rozhlasovú stanicu ORF. “Očakávam, že termín bude predložený dnes večer. Ak nebude reálne riešenie do tejto nedele, nedá sa predpovedať, aký bude ďalší krok.”

Grécky premiér Alexis Tsipras sa dnes stretne s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom, prezidentom ECB Mariom Draghim a šéfkou MMF Christinou Lagardeovou, aby s nimi rokoval o riešení gréckej dlhovej krízy. V utorok (23. 6.) večer o tom informoval úrad gréckeho premiéra. Stretnutie v Bruseli by sa malo začať okolo poludnia, len niekoľko hodín pred rokovaním ministrov financií eurozóny.

ECB, EK a MMF aktuálne hodnotia nové reformné návrhy Atén. Ministri financií eurozóny by dnes večer mali rozhodnúť o podmienkach uvoľnenia zvyšných peňazí z aktuálneho balíka pomoci pre Grécko. Základ pre to položili v pondelok (22. 6.) večer lídri krajín eurozóny. Vo štvrtok a piatok (25. a 26. 6.) sa bude konať summit Európskej únie (EÚ).

Ak sa Atény s veriteľmi nedohodnú, zvyšné peniaze zo záchranného programu, ktorý sa skončí 30. júna, prepadnú a Grécko zrejme čaká bankrot.

1 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA