Poľské predsedníctvo EÚ sa dnes končí

Varšava 31. decembra (TASR) – Poľské predsedníctvo EÚ, ktoré sa dnes končí, prevzala Varšava v období, keď sa pre finančnú krízu začalo rozplývať nadšenie pre úniu. Napriek nepriaznivým okolnostiam, v ktorých EÚ musela pomáhať trom členským krajinám a riešiť dlhovú krízu v Grécku, však poľské predsedníctvo dosiahlo aspoň čiastkové úspechy, zhodujú sa analytici.

Za jeho predsedníctva podpísala EÚ 9. decembra prístupovú zmluvu s Chorvátskom, ktoré by sa od 1. júla 2013 malo stať 28. členskou krajinou únie. Uzavretie Asociačnej dohody EÚ s Ukrajinou však bolo tento mesiac odložené v súvislosti s uväznením bývalej ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej. Jej sedemročný trest považuje EÚ za politicky motivovaný.

Aj septembrový summit vo Varšave, ktorý mal posilniť vzťahy medzi EÚ a jej východnými susedmi, sa skončil neúspechom. Bielorusko opustilo rokovania po kritike jeho tvrdého postupu voči opozícii.

Za poľského predsedníctva EÚ bolo tiež odložené pristúpenie Bulharska a Rumunska k schengenskej zóne voľného pohybu osôb a tovaru pre obavy, či v oboch krajinách skutočne vládne právo a zákon. Poľský minister pre európske záležitosti Mikolaj Dowgielewicz to označil za "najväčšie sklamanie" poľského predsedníctva únie.

Rozhodnutie Poľska, ktoré nie je členom eurozóny, zúčastňovať sa na stretnutiach ministrov financií eurozóny vyvolalo spočiatku pochybnosti. Napokon sa však ukázalo, že s Poľskom pri kormidle dokáže európske spoločenstvo v kríze hovoriť jednotným hlasom.

Poľské "predsedníctvo je hodnotené pozitívne najmä pokiaľ ide o obraz Poľska usilujúceho sa dosiahnuť jednotu", povedal pre agentúru DPA Tomasz Grosse z inštitútu Kosciuszko. "Naši zahraniční partneri hodnotia toto predsedníctvo veľmi dobre, čo je prínosné pre imidž Poľska," dodal.

Nový obraz Poľska je odlišný od toho, ako sa mnohí pozerali na krajinu za vlády prezidenta Lecha Kaczynského, ktorý zahynul vlani pri havárii lietadla v Rusku. Kaczynski bol známy ostrou kritikou Moskvy a Berlína a svojimi spormi s vládnucou stranou o úlohu Poľska v EÚ.

Predseda Európskeho parlamentu, Poliak Jerzy Buzek povedal, že Poľsko sa už zbavilo imidžu "krajiny, ktorá má ustavične problémy so svojimi susedmi".

"Poľsko rozbilo mnohé stereotypy, ktoré o ňom druhí mali ako o krajine, ktorá sa stará iba o seba," potvrdil analytik Pawel Swieboda zo think-tanku demosEUROPA. "Začalo byť považované za neutrálne a ochotné ku kompromisom."

Naďalej sú však rozdelené názory Poliakov na to, či má krajina usilovať o hlbšiu integráciu do EÚ alebo sa sústrediť na svoje vlastné národné záujmy. Opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) nedávno kritizovala ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského za to, že presadzuje posilnenie právomocí Európskej komisie. Podľa PiS to obmedzí poľskú národnú zvrchovanosť.

Varšava sa počas svojho predsedníctva EÚ do takýchto debát nezapájala, konštatovali analytici.

"Poľsko zdôrazňovalo proeurópsky postoj … a pokúšalo sa ignorovať výzvy, aby hájilo národné záujmy," povedal Grosse. "Snažilo sa minimalizovať vnútorné konflikty medzi vládou a opozíciou … a byť viac proeurópske."

Tieto snahy Poľsku vyšli. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso označil poľskú podporu silnejšej Európe za "veľmi inšpirujúcu".

"Kritici EÚ v Poľsku hovoria, že nás prehliadajú, keď sa EÚ prijímajú rozhodnutia. Poľské predsedníctvo však ukázalo, že tieto názory sú trochu nepodložené. V uplynulých mesiacoch sme zastávali skutočnú vedúcu úlohu," zhrnul pre agentúru DPA Swieboda.

3 žab rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA